8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportJudo / Am luat o medalie! Vlăduţ Simionescu a câștigat argintul la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi

Sportivul român Vlăduţ Simionescu a câştigat medalia de argint la turneul de judo Grand Slam de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), duminică, la cat. +100 kg. Acesta a fost învins în finală de mongolul Tsetsentsengel Odkhuu.

Simionescu a trecut în optimi de sauditul Saud Manaie, în sferturi l-a învins pe canadianul Marc Deschenes, iar în semifinale a câştigat în faţa rusului Valeri Endoviţki.

La cat. 100 kg, Eduard Şerban a fost învins în primul tur de belgianul Toma Nikiforov.

România a fost reprezentată la competiţie de cinci judoka.

La acest Grand Slam au participat 223 de judoka din 41 de ţări, 135 la masculin şi 88 la feminin.

Rusia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur, 4 de argint, 2 de bronz, urmată de Marea Britanie (2-1-4) şi Mongolia (2-0-3) etc. România a ocupat locul 15, cu o medalie de argint.