12.3 C
Știri de ultima orăSportF1 / Lewis Hamilton a triumfat la Marele Premiu al Portugaliei

F1 / Lewis Hamilton a triumfat la Marele Premiu al Portugaliei

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Portugaliei, duminică, la Portimao, obţinând a doua sa victorie din trei curse în acest sezon. Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a sosit al doilea, în vreme ce coechipierul finlandez al lui Hamilton, Valtteri Bottas, s-a clasat pe locul al treilea, deşi a plecat din pole position.

Hamilton nu s-a pierdut cu firea când a fost depăşit de Verstappen, în turul al şaptelea, când cursa s-a reluat după ieşirea maşinii de securitate. În turul 11, campionul mondial a trecut de Verstappen, iar apoi l-a depăşit şi pe Bottas, în turul al 20-lea. Verstappen a trecut de Bottas în turul 37, imediat după ce ambii au intrat la boxe.

Singurul abandon a fost cel al finlandezului Kimi Raikkonen (Alfa Romeo), după un contact cu coechipierul său Antonio Giovinazzi, la intrarea în turul al doilea.

Campionatul Mondial va continua săptămâna viitoare cu Marele Premiu al Spaniei, la Barcelona.

Clasamentul cursei de la Portimao:

1. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) 306,826 km în 1 h 34:31.421 (viteză medie 194,761 km/h)

7. Aston Martin-Mercedes 5

Citeşte şi: Judo / Serafima Moscalu se întoarce de la Openul European cu medalia de bronz