13.4 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJudo / Cleonia Riciu (CSU Craiova), medaliată cu aur la CN de Seniori

Judo / Cleonia Riciu (CSU Craiova), medaliată cu aur la CN de Seniori

În perioada 25-27 martie a avut loc Finala Campionatului Naţional de Seniori. La competiţia organizată la Poiana Braşov, CSU Craiova s-a prezentat cu doi sportivi, care au obţinut rezultate excelente.

Cleonia Riciu s-a clasat pe primul loc şi a obţinut medalia de aur, la categoria 57 kg. De asemenea, aceasta s-a clasat şi pe locul al 3-lea la Open.

De asemenea, un alt rezultat notabil este şi cel obţinut de David Mitran, care s-a clasat pe locul 5, la categoria 90 kg.

Antrenorul sportivilor craioveni, Mihai Voinea, a mărturisit pentru GdS că parţial este mulţumit de rezultate şi are încredere că în competiţiile viitoare performanţele vor fi şi mai bune.

„Parţial, pot spune că sunt mulţumit de rezultate. Îmi pare rău că nu a putut să lupte sportiva Andreea Stan, din cauza unei dureri la genunchi, care anul trecut a fost medaliată la seniori. Se putea mai bine, dar acum mergem înainte şi ne pregătim de Finala de Juniori, care va avea loc peste două săptămâni“, a spus Mihai Voinea.

Citeşte şi: Bianca Andreescu, victorioasă într-un meci marathon cu Anisimova, în 16-imi la Miami