17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism: Ancuța Bobocel, locul 4 la Campionatele Europenele de cros din Italia

Atletism: Ancuța Bobocel, locul 4 la Campionatele Europenele de cros din Italia

Atleta Ancuța Bobocel, legitimată la CS Universitatea Craiova, s-a clasat pe locul 4 în cursa feminină rezervată senioarelor din cadrul Campionatelor Europene de cros de la Chia (Italia), desfășurată astăzi, după cum informează Agerpres.

Bobocel a fost înregistrată pe distanța de 8 km cu timpul de 25min.27sec.

Victoria a revenit turcoaicei de origine kenyană Yasemin Can, dublă campioană continentală la 5.000 m și 10.000 m, care azi a împlinit 20 de ani.

Can, cronometrată în 24min.46sec., a devansat-o pe compatrioata sa Meryem Akda, născută la rândul ei în Kenya (24min.56sec:), în timp ce poziția a treia a fost ocupată de Karoline Bjerkeli Grovdal din Norvegia, în 25min.26sec.

La cursă au luat parte ale cinci reprezentante ale țării noastre: Roxana Bârcă s-a clasat pe locul 11, în 26min.01sec., Cristina Negru a ocupat locul 27, în 26min.44sec., Paula Todoran a terminat pe locul 37, în 27min.02sec., Andreea Alina Piscu s-a clasat pe locul 41, în 27min.05sec., iar Monica Mădălina Florea a încheiat pe locul 67, în 28min.03sec.

La masculin, victoria a revenit tot unui reprezentant al Turciei, Arias Kaya, vicecampion european la 3.000 m obstacole, înregistrat pe distanța de 10 km în 27min.39sec. Acesta s-a impus în fața unui alt alergător turc de origine kenyană, Polat Kemboi Arikan, cronometrat în 27min.42sec. Poziția a treia a fost ocupată de britanicul Andrew Butchard, în 28min.01sec.

Pe echipe, titlurile continentale au revenit Marii Britanii, la masculin, și Turciei, la feminin.