7 C
Știri de ultima orăSportFotbal / CS Universitatea Craiova continuă în competiţia KO

Fotbal / CS Universitatea Craiova continuă în competiţia KO

Andrei Ivan a adus calificarea CS Universitatea în optimile de finală al Cupei României (foto: csuc.ro)

CS Universitatea Craiova nu a avut deloc o misiune uşoară în această seară, pe stadionul „Tineretului” din Braşov, cu divizioanara secundă Sepsi Sfântu Gheorghe, în 16-imile de finală ale Cupei României. Gruparea din Bănie s-a calificat în optimi, după ce s-a impus cu 1-0, golul care a făcut diferenţa fiind semnat de Andrei Ivan (’100).

Alb-albaştrii au făcut o primă repriză slabă, nereuşind să se apropie periculos de poarta adversă nici măcar o dată, în timp ce gazdele au fost la un pas de deschiderea scorului în minutul 34, prin Hadnagy, în urma unei lovituri indirecte dictate după o imprudenţă a lui Calancea.

La reluare, Sepsi a irosit o mare ocazie prin Plămadă, şutul acestuia fiind respins cu dificultatea în corner de Calancea (’47). Replica alb-albaştrilor a venit imediat, Bancu a reluat de la zece metri lateral stânga, însă mingea a trecut puţin pe lângă poartă (’48). Contrele au continuat, Sepsi a fost periculoasă prin Ene (’54) şi Hadnagy (’62), iar CS Universitatea a răspuns prin Băluţă (’53), Bancu (’57, ’79), Ivan (’83) şi Rocha (’88), însă tabela a rămas nemodificată în cele 90 de minute şi astfel s-a ajuns la cele două reprize suplimentare.

Gruparea din Bănie a reuşit să marcheze până la urmă, Bancu i-a pasat de pe stânga, la „întâlnire”, lui Andrei Ivan, iar acesta l-a lobat pe portarul Niczuly, ieşit în întâmpinare (’100, 0-1). Craiova a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 107, şutul lui Rocha, scăpat singur cu portarul, a trecut puţin pe lângă poartă. Şi Rambe şi-a trecut în cont o ocazie uriaşă, el nimerind bara din stânga de la doi metri după o pasă a lui Rocha (’109).

Sepsi: Niczuly – M. Burlacu, I. Ursu, R. Damian, Ţepeş – Mitrea, Minciună (’91, Chiş) – I. Plămadă (’77, Tofan), D. Ene, Huiban (’85, Răduţoiu) – Hadnagy. Antrenor: Valentin Suciu.

CS Universitatea: Calancea – Briceag, Kelic, Kay, Vătăjelu – Bancu (’111, Popov), Zlatinski, Gustavo (’46, Băluţă) – Rocha, Măzărache (’84, Rambe), Ivan. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Mitra ’45+3, Minciună ’90+1, Burlacu ’103, Răduţoiu ’115 / Zlatinski ’23, Kay ’37, Bancu ’45+3, Rocha ’115.

Cartonaş roşu: Ene ’117.

Au arbitrat: Dan Grigore Botescu – Vlad Bârleanu, Florin Pucheanu.