17.8 C
Știri de ultima orăSportCSU iernează pe podium

CSU iernează pe podium

Echipa masculină de handbal CS Universitatea Craiova a încheiat cu o înfrângere turul Diviziei A, seria B. Jucătorii antrenaţi de Costin Dumitrescu şi Cătălin Popescu au fost depăşiţi ieri, pe teren propriu, de liderul seriei, CSM Făgăraş, cu scorul de 37-33 (21-14). Meciul s-a jucat în cadrul etapei a 13-a, într-o zi de 13, iar această cifră le-a adus ghinion handbaliştilor craioveni. Dacă la pauză oaspeţii aveau un avantaj de şapte goluri, repriza secundă a fost palpitantă. Încurajaţi frenetic de spectatori, oltenii s-au apropiat de adversar, mai întâi la trei goluri, apoi la două, graţie paradelor portarului Cristi Păun, dar nu au mai fost lucizi în atac şi a trebuit să se recunoască învinşi. Marcatorii echipei din Bănie au fost: S. Constantina (8), Cărăgui (8), Tudor (5), Ion (5), Luntraru (4), Zaritchi (2) şi Iovănescu (1). CS Universitatea a încheiat turul de campionat pe locul trei, cu 25 de puncte acumulate, având opt victorii, un egal şi trei înfrângeri.