10.3 C
Știri de ultima orăSportBaschet (m): Craiova a încheiat turul cu o victorie

Baschet (m): Craiova a încheiat turul cu o victorie

Cel mai recent transfer al oltenilor, Pilcevic (la minge), a evoluat 22 de minute şi a marcat şapte puncte (foto: Claudiu Tudor)

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a încheiat cu o victorie turul Ligii Naţionale. Oltenii s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 108-94 (33-25, 19-16, 32-25, 24-28), în disputa cu nou-promovata Phoenix Galaţi.

La formaţia craioveană a debutat şi jucătorul sârb Pilcevic, sosit zilele trecute în Bănie. Acesta a evoluat 22 de minute şi a marcat 7 puncte, la care s-au adăugat 3 recuperări şi 5 pase decisive.

Bogdan Popescu, principalul marcator al meciului, cu 24 de puncte

Pentru SCM-U au mai jucat: B. Popescu (24),  Djurasovic (15), Micic (15), Burlacu (15), Bozovic (15), Johnson (5 puncte),  Negoiţescu (9), Stănescu (3), Damian, Grubor.

La sfârşitul săptămânii viitoare va începe returul, iar SCM-U Craiova, care are şase victorii şi cinci înfrângeri, va juca tot acasă, cu BCMU Piteşti.