5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal – CS Universitatea Craiova a surclasat-o pe Dinamo

Fotbal – CS Universitatea Craiova a surclasat-o pe Dinamo

Thaer Bawab l-a executat pe Cerniauskas în minutul 13 (foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea Craiova a câştigat cu 3-0 partida disputată astăzi, pe stadionul „Extensiv”, în compania formaţiei Dinamo Bucureşti, contând pentru etapa a 15-a din Liga I. Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 13, prin Bawab, care a şutat plasat de la 12 metri, după o combinaţie cu Bancu. Gruparea din Bănie și-a majorat avantajul în minutul 63, Thaer Bawab înscriind cu un şut pe lângă portar și bifând dubla. Craiova a realizat 3-0 la doar trei minute, când Bancu a făcut o cursă de 20 de metri și a șutat la vinclu din interiorul careului mare (’66).

CSU Craiova: Bălgrădean – Achim, Popov, Iliev (’38, Dumitraș), Vătăjelu – Rocha, Kay, Mateiu, Bancu – Bawab (’84, Madson), Ivan (’77, Hergheligiu). Antrenor: Emil Săndoi.

Dinamo: Cerniauskas – Fai, Ov. Marc (’68, Puljic), Mevlja, S. Filip – Anton, Vojnovic (’60, Van Haaren) – (’60, Shalaj). Matei, Rotariu, Palic – Ghnoere. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Rocha ’48 / S. Filip ’45, Rotariu ’52.

Cartonaş rosu: Anton ’90+2.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Alexandru Cerei, Gero Szabo; Cătălin Buşi.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Mihai Stancu.

În etapa viitoare, CS Universitatea Craiova va juca la Giurgiu, contra Astrei, partida fiind programată vineri, de la ora 20.30.