15.3 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHalep rămâne pe locul 2 WTA, după ce Sharapova a fost eliminată la Madrid Open

Halep rămâne pe locul 2 WTA, după ce Sharapova a fost eliminată la Madrid Open

Jucătoarea rusă de tenis Maria Sharapova, locul 3 WTA, a fost învinsă astăzi, cu scorul de 6-2, 6-4, de conaţională ei Svetlana Kuzneţova, locul 29 WTA, ratând calificarea în finală Madrid Open, ce i-ar fi permis să urce pe poziţia 2 WTA, ocupată acum de Simona Halep, scrie Hotnews.

Sharapova este deţinătoarea trofeului la Madrid şi avea nevoie de o calificare în finală pentru a reveni pe locul 2 WTA, pe care l-a pierdut, la 27 aprilie, după turneul de la Stuttgart. Eliminată în primul tur la Madrid, Simona Halep a fost în postura de a pierde poziţia secundă în ierarhia jucătoarelor profesioniste. Româncă va fi pe locul 2 şi începând de luni, când va evolua la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, unde va fi cap de serie numărul 2. Principala favorită la Foro Italico va fi americancă Serena Williams, locul 1 WTA. Vineri, după un meci de aproape 90 de minute, Kuzneţova, fosta ocupanta a locului 2 WTA în 2007 şi câştigătoare la Roland Garros şi US Open, a obţinut a cincea victorie în faţă Mariei Sharapova, fosta numărul 1 mondial în 2005, din 13 partide disputate. În ultimul act, Svetlana Kuzneţova o va întâlni pe învingătoarea dintre Serena Williams şi Petra Kvitova (Cehia), locul 4 WTA.