20.6 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Chelsea Londra a câştigat trofeul Ligii Europa

Fotbal – Chelsea Londra a câştigat trofeul Ligii Europa

Echipa engleză Chelsea Londra a câştigat trofeul Ligii Europa, competiţie în finala căreia a învins cu scorul de 2-1 formaţia portugheză Benfica Lisabona, miercuri seara, pe stadionul „Amsterdam Arena“.

Chelseaa deschis scorul prin Fernando Torres, care a marcat la capătul unei acţiuni personale, în minutul 60. Benfica a reuşit să egaleze prin Oscar Cardozo, în urma unei lovituri de la 11 metri acordată de arbitru după un henţ în careu comis de Azpilicueta (‘68). Englezii au dat lovitura de graţie în prelungiri, prin Branislav Ivanovic, care a trimis balonul cu capul în poarta lusitanilor, din interiorul careului (‘90+3).
Graţie acestui succes, Chelsea a devenit a treia echipă care reuşeşte să câştige în două sezoane consecutive atât Liga Campionilor, cât şi Liga Europa (fosta Cupei UEFA), după FC Liverpool şi FC Porto, informează Agerpres. Principalul merit pentru această nouă performanţă a londonezilor îi aparţine antrenorului spaniol Rafa Benitez, care, deşi contestat vehement de suporterii albaştrilor, a reuşit să resusciteze o echipă ce se afla în declin atunci când a preluat-o.
Benfica Lisabona a disputat cu această ocazie prima sa finală de cupă continentală după o pauză de 23 de ani, ultima sa prezenţă la acest nivel fiind consemnată în 1990, când portughezii au fost învinşi de AC Milan în finala Cupei Campionilor Europeni. Din 1962, când a cucerit ultimul său trofeu, Benfica a disputat în total şase finale de cupe europene, pierzându-le însă pe toate.
Atât Chelsea cât şi Benfica au ajuns în cea de-a doua competiţie europeană după ce au fost eliminate în faza grupelor Ligii Campionilor. În drumul spre finala Ligii Europa, Chelsea a trecut de Sparta Praga (şaisprezecimi), Steaua Bucureşti (optimi), Rubin Kazan (sferturi) şi FC Basel (semifinale), în timp ce Benfica le-a elimiat pe Bayer Leverkusen (şaisprezecimi), Girondins Bordeaux (optimi), Newcastle United (sferturi) şi Fenerbahce Istanbul (semifinale).

Benfica: Artur – André Almeida, Luisao, Garay (Jardel ’78), Melgajero (Ola John ’66) – Enzo Pérez, Matic, Rodrigo (Lima ’66) – Gaitan, Cardozo, Salvio. Antrenor: Jorge Jesus.

Chelsea: Cech – Azpilicueta, Ivanovic, Cahill, As. Cole – David Luiz, Lampard – Ramires, Mata, Oscar – Torres. Antrenor: Rafael Benitez.

Cartonaşe galbene: Garay ’45+1 / Oscar ’14, Luisao ’61.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Björn Kuipers, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra, în timp ce germanul Felix Brych a fost rezervă. Asistenţii suplimentari pentru acest meci au fost Pol van Boekel şi Richard Liesveld.