11.7 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFederer va pierde locul I la sfârşitul sezonului

Federer va pierde locul I la sfârşitul sezonului

Tenismanul elveţian Roger Federer va pierde poziţia de lider ATP la finalul sezonului, în favoarea lui Novak Djokovic, indiferent de rezultatele pe care le va obţine sârbul la ultimele turnee din acest an, Mastersul de la Paris şi Turneul Campionilor de la Londra, informează atptour.com, citat de Prosport. Federer, care a declarat forfait la turneul de la Paris, fiind înlocuit de „lucky loser-ul“ Victor Hănescu, va pierde, în ierarhia ce va fi publicată pe 5 noiembrie, cele 1.000 de puncte aferente victoriei obţinute la ediţia de anul trecut, dar şi 200 de puncte de la Basel (anul trecut a câştigat competiţia, iar duminică a pierdut finala) şi cele 1.500 de puncte de la Turneul Campionilor, trofeu cucerit în 2011, conform calculului anunţat de ATP. Elveţianul nu va reuşi să îl mai ajungă pe sârb indiferent ce va face la Turneul Campionilor, competiţie care va începe în 5 noiembrie. Novak Djokovic va fi pentru a doua oară consecutiv pe locul 1 ATP la finalul anului, fiind primul care reuşeşte această performanţă după Federer. Djokovic îşi pierduse poziţia de lider ATP pe 9 iulie, după ce o ocupase consecutiv 53 de săptămâni. De atunci, deţinătorul locului întâi a fost Roger Federer, iar această săptămână va fi cea de-a 302-a din carieră pe care elveţianul o va petrece în această onorantă postură, un record absolut.