17 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAu câştigat, dar nu fără emoţii

Au câştigat, dar nu fără emoţii

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au obţinut joi seară a şasea victorie din acest sezon al Diviziei A, trecând pe teren propriu de BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, scor 79-70 (18-13, 24-11, 17-20, 20-26). Deşi la pauză conduceau la o diferenţă confortabilă, de 26 de puncte (scor 40-14), oltenii au avut emoţii în partea secundă, când echipa din Miercurea Ciuc s-a apropiat la câteva puncte. La final, oaspeţii au ratat câteva atacuri, iar elevii lui Mandic s-au desprins în câştigători. Tehnicianul a vorbit despre partidă, neputând să înţeleagă căderea în joc a jucătorilor săi în sferturile trei şi patru. „Un meci cu două părți total diferite. Prima repriză foarte bună, în care nu pot să le reproșez nimic jucătorilor. Au jucat exact și și-au făcut foarte bine treaba în toate fazele de joc. A doua repriză parcă nu am mai jucat nimic. Am greșit în ofensivă, am greșit în defensivă, n-am mai jucat baschetul din prima parte. Sunt mulțumit de rezultat, foarte mulțumit de ceea ce s-a întâmplat în prima repriză, dar deloc mulțumit de ceea ce am făcut în repriza a doua“. Pentru SCM-U au evoluat: Aleksander Belanovic (6 puncte), Iulian Orbeanu (17), LeVar Seals (23), Steve Ross (23), Andonte Gennie (6). Au mai intrat: Horia Codin (3 p), Cornel Cioacătă, Leroy Dawson (1), Cătălin Petrişor. Craiovenii vor juca următorul meci vinerea viitoare, acasă, cu Poli Iaşi. Echipa feminină SCM-U Craiova are meci în această etapă la Bucureşti, cu Olimpia, iar elevele lui Liviu Manea pornesc favorite. Partida se va disputa sâmbătă, de la ora 12.00.