17.2 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMarius Ionescu, locul 6 în Japonia

Marius Ionescu, locul 6 în Japonia

Atletul craiovean Marius Ionescu (foto) a participat, miercuri, la tradiţionalul concurs ekiden din Japonia, alături de alţi cinci alergători care au făcut parte din echipa România. Cursa de maraton, care măsoară 42,195 kilometri, este împărţită în şase secţiuni, după cum urmează: 5 kilometri masculin, 5 kilometri feminin, 10 kilometri masculin, 5 kilometri feminin, 10 kilometri masculin şi 7,195 kilometri feminin. România  s-a clasat pe locul 9, din 12 echipe participante. Cursa a fost câştigată de Kenya, urmată pe podium de Japonia şi de selecţionata Universitară a Japoniei. Craioveanul Marius Ionescu, legitimat la Clubul Sportiv Municipal, a asigurat în cadrul maratonului schimbul cinci în ştafeta României, a alergat 10 kilometri şi s-a clasat pe locul 6. În primul schimb, pentru România a alergat Ionuţ Enache, clasându-se pe locul 11, apoi a predat ştafeta Roxanei Bârcă, care a ocupat locul şase. Următorul reprezentant al României a fost Nicolae Soare – locul 11, urmat de Cristina Frumuz – locul 11, Marius Ionescu – locul 6, iar în ultimul schimb Paula Todoran a obţinut locul 10. Reamintim că Marius Ionescu, sportiv antrenat de Cătălin Geapana, este calificat la Jocurile Olimpice de la Londra de anul viitor, în proba de maraton.