8.1 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPandurii, revitalizată de Grigoraş

Pandurii, revitalizată de Grigoraş

Echipa Pandurii Târgu Jiu a avut un parcurs lent, dar progresiv în prima jumătate a primului sezon. Trebuie menţionat un lucru important. Cu o săptămână înainte de debutul Ligii 1, Inter Curtea de Argeş era în locul gorjenilor, care îl aveau antrenor pe Marius Baciu. În câteva zile, totul s-a transformat, jucătorii şi staff-ul tehnic de la Curtea de Argeş s-au mutat imediat la Târgu Jiu. Rezultatele au întârziat să apară, bineînţeles, fiindcă lotul de la Curtea de Argeş nu era acomodat cu ceilalţi colegi, gen Mingote, Stromajer, Cardoso etc., cu publicul, şi antrenorul Ionuţ Badea nu a suportat locul în clasament. Din etapa a 11-a a venit Petre Grigoraş (foto), care a revitalizat imediat echipa, lucru văzut în joc: Pandurii au marcat în opt meciuri de două ori mai mult decât au marcat în zece meciuri cu Badea.

Câteva date statistice ale celor 18 etape

Cea mai bună clasare: locul 9 (etapa I)
Cea mai slabă clasare: locul 18 (etapele 4-6, 8-10)
Pandurii a primit 42 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind încasate de Doru Pintilii – 7, Ousmane Viera – 6, Claudiu Voiculeţ – 4 etc.
Cele mai multe minute le-au jucat: Gabriel Matei – 1.530 de minute, urmat de Doru Pintilii – 1.508 minute, Cosmin Băcilă – 1.508 minute etc.
Cele mai multe goluri le-au înscris: Claudiu Voiculeţ – 4 goluri, urmat de Bogdan Apostu – 2 goluri, Doru Pintilii – 3 goluri etc.
Cele mai multe pase decisive le-a dat: Cosmin Băcilă – 3 assisturi.
Pandurii Târgu Jiu a avut în prima parte parte a campionatului doi antrenori:
Ionuţ Badea (etapele 1-10)    10 1 3 6    6-15     6 puncte
Petre Grigoraş (etapele 11-18)      8 3 3 2   11-10    12 puncte
Cei doi antrenori de la Pandurii au utilizat în prima parte 25 de jucători (8 fiind străini), dintre care 3 debutanţi.

Echipa tip a gorjenilor

După meciurile din cele 18 etape a reieşit echipa tip (1-4-4-2):
Portar:
Marius Popa (12 meciuri, 1.080 minute, 1CG, 17 goluri primite)
Fundaşi:
Gabriel Matei (17-0, 1.530 minute, 3CG)
Ousmane Viera  (14-0, 1.171 minute, 6CG)
Vlad Chiricheş (16-0, 1.354 minute, 1CG, 1 autogol)
Constantin Grecu (14-0, 1.134 minute, 2CG)
Mijlocaşi:
Cosmin Băcilă (17-1, 1.508 minute, 4CG)
Doru Pintilii (Căpitan) (17-3, 1.508 minute, 7CG)
Claudiu Voiculeţ (13-4, 1.129 minute, 4CG)
Ilie Iordache (13-1, 687 minute, 1CG)
Atacanţi:
Jaka Stromajer (13-3, 693 minute, 1CG)
Bogdan Apostu (13-3, 600 minute, 1CG)
* Secţiunea gen 13-0 sau 17-1 reprezintă numărul de meciuri jucate şi de goluri marcate.

Pandurii, „trofeul“
Fair Play

Alături de Sportul Studenţesc, Pandurii Târgu Jiu e singura echipă ai cărei jucători nu au primit cartonaşe roşii în această primă jumătate de sezon.
Media spectatorilor: 2.825 spectatori/etapă (total): 2.875 de spectatori acasă, 2.785 de spectatori în deplasare.
Până acum, în acest sezon, Pandurii deţin un record negativ, precum Urziceni şi Sportul: echipă fără nici o victorie în deplasare.