30.9 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportAlin Stoica, titular în amicalul Ştiinţei

Alin Stoica, titular în amicalul Ştiinţei

După ce s-a antrenat cu Universitatea mai multe zile, Alin Stoica (foto) a fost folosit ieri titular la echipa din Bănie, care a susţinut o partidă amicală cu CS Işalniţa (Liga a IV-a Dolj). Alb-albaştrii s-au impus cu 5-0, golurile fiind marcate de Fl. Costea, Firţulescu, Stoianof, M. Roman şi Suciu. La Ştiinţa au jucat fotbaliştii care au evoluat mai puţin în ultimele meciuri, dar şi componenţi ai „satelitului“. Victor Piţurcă a început meciul de pe terenul „Petre Deselnicu“ în formula: Hotoboc – Ciucă, Gugu, Lopes, Buleică – Firţulescu, Dilevski, Alin Stoica, Gângioveanu – Stoianof, Fl. Costea. Au mai jucat: Suciu, Andruţ, Badea şi M. Roman. Dacă în partida de campionat cu Dinamo a jucat doar aproximativ 20 de minute, Florin Costea a fost păstrat ieri 90 de minute pe teren, acesta făcând faţă foarte bine solicitărilor, reuşind chiar să deschidă scorul. În ceea ce-l priveşte pe Alin Stoica, managerul Victor Piţurcă va decide la iarnă dacă îl va legitima la Ştiinţa. Jucătorii care nu au participat la amical s-au antrenat tot la Complexul Sportiv „Ion Oblemenco“. Aseară, Piţi urma să stabilească lotul pe care se va baza la meciul cu Gloria Bistriţa, de sâmbătă. Astăzi, juveţii vor intra în cantonament pentru partida cu ardelenii. Meciul Universitatea Craiova – Gloria Bistriţa va fi arbitrat de Augustus Constantin, din Râmnicu Vâlcea. Acesta va fi ajutat de arbitrii asistenţi Cătălin Savu şi Liviu Ciubotariu, ambii din Galaţi. Rezervă de arbitru a fost delegat Zoltan Erdei, din Slatina. Observatori au fost desemnaţi bucureştenii Constantin Ştefan şi Nicolae Pantea.