13.7 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGorjenii au început prost

Gorjenii au început prost

Divizionara A de baschet masculin Energia Rovinari a debutat în noul sezon cu o înfrângere pe teren propriu, scor 78-75, cu CS Otopeni. Oaspeţii au câştigat primele două sferturi, 22-20 şi 13-11, însă trupa lui Slobodan Nikolic a recuperat în sfertul trei şi şi-a asigurat un avantaj de şase puncte, 57-51, înaintea sfertului decisiv. Căpuşan a dus scorul la 59-51 la începutul ultimului sfert, însă arbitrul Laurenţiu Grigoraş a acordat uşor un fault tehnic la vociferările lui Silviu Lupusavei şi CS Otopeni, cu un parţial 10-0, a revenit în joc. Finalul a fost foarte tensionat, iar ultimele zece secunde a fost o luptă de la linia de libere între LeVar Seals, cel mai bun om al meciului, şi Louis Darby, liderul gazdelor. „Gorjeanul“ a irosit o liberă, ratând astfel şansa egalării, iar Seals a pecetluit soarta meciului cu două libere marcate în ultimele patru secunde. Acelaşi Darby a ratat de la mare distanţă lovitura care putea duce meciul în prelungiri şi Energia Rovinari a început, contrar aşteptărilor, sezonul cu o înfrângere.
„În baschet nu există emoţii, nu există teamă. Am jucat timoraţi. După meciul cu CS Otopeni se vor schimba unele lucruri. Unul dintre jucătorii sârbi va pleca acasă, iar baschetbaliştii care au evoluat astăzi 30 de minute, data viitoare vor evolua mai puţin“, a declarat antrenorul Energiei, Slobodan Nikolic.