22.3 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVictorie uşoară cu ultima clasată

Victorie uşoară cu ultima clasată

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari au reuşit cea mai facilă victorie din acest sezon, zdrobind, la Târgu Jiu, „lanterna roşie“ a Diviziei A, CSU Cuadripol Braşov, cu scorul de 95-61. Braşovenii a pus ceva probleme la Târgu Jiu doar în primele două sferturi, după care au căzut total. Theo Evans şi-a permis, în premieră, să trimită în teren în ultimele cinci minute ale jocului numai români, printre care şi Claudiu Alionescu, debutant în acest sezon, care a reuşit un singur punct din trei încercări de la linia de libere. Lupusavei s-a remarcat pe final cu trei reuşite din spatele semicercului şi Energia a câştigat, pentru prima dată în acest sezon, fără emoţii, partida. Pentru gruparea gorjeană au punctat toţi jucătorii care au intrat pe teren: Tyner (10 puncte), Troupe (15), Lupusavei (9), Ilie (2), Apostol (8), Isleam (8), Alionescu (1), Griffin (16), Amărghioalei (3), Stroescu (5), Cole (3), Barber (15), ultimul reuşind un „double-double“, trecându-şi în cont şi zece recuperări. „Credeam că va fi o victorie la o diferenţă de scor mai mică. În prima repriză, meciul a fost destul de strâns, dar am fost capabili, să strângem rândurile în apărare, să marcăm coşuri uşoare pe contraatac. La sfârşit, Lupusavei a început să arunce de trei puncte şi asta a făcut diferenţa aşa mare“, a declarat Theo Evans. Neînvinsă acasă în acest sezon, Energia se menţine în locurile de play-off şi vizează victoria şi în partida de la Bucureşti, cu CSM.