Au marcat: Neacşa ’32 (p), Trifu ’47, Crăciun ’74 / Drâvaru ’17, Suru ’90+1.
Gaz Metan: Râmniceanu – Buleică, Feleagă, Cruşoveanu, M. Gheorghe – Vigariu (’46, Mitroi), Rioşeanu, M. Găman, Neacşa – Crăciun (’85, Popovici), Trifu (’72, S. Chivu). Antrenor: Ionel Gane.
Fortuna: Mitric – Miheţ, Situwe (’78, Ionilă), Hecsko, D. Roman – Rosemblum (’18, Brazovan), Suru, Trandu, Lungu – Suciu (’38, Uzun), Drâvaru. Antrenor: Valentin Negoiţă.
Cartonaşe galbene: Cruşoveanu, Rioşeanu, Neacşa / D. Roman, Uzun (2).
Cartonaşe roşii: Hecsko ’31, Uzun ’56.
Au arbitrat: Fl. Miron – D. Vlad, P. Iugulescu.

După evoluţia excelentă din meciul de Cupă, cu CFR Cluj, a venit „reculul“, Gaz Metan CFR Craiova tratând superficial începutul de meci cu Fortuna Covaci. „Lanterna roşie“ a început foarte bine partida, cu un presing foarte bun şi o posesie a mingii care i-a deranjat pe elevii lui Ionel Gane. Pe fondul unei greşeli impardonabile a lui Feleagă, „găzarii“ s-au văzut conduşi pe tabela de marcaj, atacantul oaspeţilor, Drâvaru, lobându-l pe portarul Râmniceanu (’17).
Replica formaţiei de la „Depou“ nu s-a lăsat deloc aşteptată, Crăciun, din cinci metri, fiind blocat de portarul Mitric în momentul şutului (’25). Fortuna a fost la un pas să majoreze scorul prin D. Roman (’29), însă Râmniceanu a fost la post. Egalarea a venit abia în minutul 32, Neacşa transformând fără probleme un penalti obţinut de Crăciun, atacantul craiovean fiind faultat în careu de Hecsko, fundaşul advers văzând şi cartonaşul roşu. Din acel moment, elevii lui „Jerry“ Gane s-au descătuşat, iar finalizările celor două vârfuri s-au concretizat şi pe tabelă.

După pauză au făcut spectacol

Muştruluiţi la cabine de „principalul“ Ionel Gane, „găzarii“ au abordat cu altă atitudine partida. Au reuşit să marcheze foarte rapid, prin Trifu (’47) şi să irosească alte două ocazii rarisime, prin Crăciun (’52) şi Mitroi (’67). Echilibrul jocului s-a „rupt“ în minutul 56, când Uzun, după un fault de „galben“ asupra lui Neacşa, a văzut cel de-al doilea cartonaş şi a fost trimis la cabine. Rămaşi în nouă oameni, oaspeţii au încercat din răsputeri să „îngheţe“ scorul, în zadar însă, pentru că omul meciului, Cătălin Crăciun, a pătruns în careu şi a şutat fără speranţe pentru 3-1 (’74). Când toată lumea se pregătea de plecare, Suru a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri (central), făcând inutilă parada portarului Râmniceanu (90+1).
„Am fost visători în primele minute şi era să ne coste. Din fericire, am revenit repede, am profitat şi de cele două eliminări, şi am reuşit să ne impunem“, a spus „Jerry“ Gane.