12.8 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportEma Bogdan şi Irina Begu sunt datoare

Ema Bogdan şi Irina Begu sunt datoare

Craioveanca Elena „Ema“ Bogdan şi bucureşteanca Irina Begu au fost învinse în prima rundă a ITF-ului de 50.000 de dolari de la Saint Raphael (Franţa). Olteanca de 17 ani, poziţionată în clasamentul mondial pe locul 479, aflată la primul turneu ITF sau WTA după aproape o lună, a fost depăşită în runda inaugurală de Claire Feuerstein (Franţa), cu 6-7(7), 4-6. „Ema“ s-a descurcat destul de bine în acest sezon la turneele de 10.000 de dolari, izbutind să câştige două şi să facă o finală. Sfertfinalistă săptămâna trecută la concursul de 50.000 de dolari de la Madrid, Irina Begu nu a reuşit să adune decât patru game-uri în faţa franţuzoaicei Stephanie Foretz, pierzând cu 4-6, 0-6. Sportiva noastră de 19 ani (195 WTA) a cedat şi la dublu, unde a făcut pereche cu italianca Dentoni, fiind bătute, cu un dublu 2-6, de perechea romano-olandeză Simona Halep / Arantxa Rus. Singura jucătoare română calificată în optimile de finală, la simplu, la turneul de la Saint Raphael este Simona Halep, care o va avea ca adversară pe franţuzoaica Severine Bremond Beltrame.
Nici la puternicul turneu de 1.000.000 de dolari de la Moscova (Rusia) lucrurile nu au mers prea bine. Raluca Olaru a fost eliminată încă din primul tur, deşi începuse promiţător partida cu Vera Zvonareva, dar rusoaica şi-a revenit pe parcurs şi s-a impus cu 2-6, 2-6. Tot la „Kremlin Cup“, Monica Niculescu a trecut de primul tur, profidând de abandonul Soranei Cârstea la scorul de 3-0. La masculin, tenismanul Victor Crivoi (111 ATP) a fost învins în primul tur al turneului de la Stockholm (Suedia), dotat cu premii totale de 600.000 de euro, italianul Andreas Seppi (48 ATP) impunându-se cu cu 4-6, 1-6. De la sfârşitul lui iulie, Crivoi nu a mai obţinut o victorie în circuitul ATP, fiind ieşit din formă, la fel ca şi Victor Hănescu.