15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCraiovencele au rezistat doar o repriză

Craiovencele au rezistat doar o repriză

După mai multe victorii consecutive, echipa de fotbal feminin Sporting Gaz Metan Craiova a suferit duminică un eşec. Oltencele au fost învinse, în deplasare, cu scorul de 3-0 de City’us Târgu Mureş, într-un joc contând pentru runda a IX-a din Divizia A. Echipa pregătită de Sorin Pătraşcu a rezistat doar o repriză fără să primească gol. În partea a doua, mureşencele, aflate pe locul trei în clasament, au apăsat pe acceleraţie şi au înscris de trei ori. Antrenorul Sorin Pătraşcu a mizat pe jucătoarele: Pasăre – Dragomir, Iacoviţă, Davidescu, Posmac – Moacă, S. Peşu, Popa, Tomescu – Gâtscurt, A. Peşu. Au mai intrat: Vulpe, Moagă, Neacşu şi Popescu. Sporting Gaz Metan Craiova ocupă locul cinci în clasament, o poziţie onorantă având în vedere că echipa s-a înfiinţat în vară. Oltencele mai au de disputat două partide în acest an, ambele pe teren propriu, cu Ripensia Timişoara, duminică, şi cu Şantierul Naval Constanţa, pe 18 decembrie. „Ne-a bătut o formaţie mai valoroasă. Echipa din Târgu Mureş, alături de Clujana, Ripensia şi Târgovişte, formează cele patru puteri din campionat. Pentru noi este o mândrie că ne aflăm pe locul cinci, cu cinci victorii, după doar trei luni de muncă, în condiţiile în care celelalte formaţii au şapte-opt ani de experienţă. Am reuşit să menţinem tabela intactă până la pauză, ceea ce a fost un lucru foarte bun“, a afirmat Sorin Pătraşcu.