21.7 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportBătălie pentru lotul naţional

Bătălie pentru lotul naţional

În această săptămână a avut loc la Constanţa concursul de preselecţie pentru stabilirea lotului naţional de minicadeţi (născuţi 1996-1997) şi a lotului de perspectivă (născuţi 1998 şi mai mici). La întrecere au participat sportivii clasaţi pe locurile 9-24 în clasamentele naţionale la zi, la fiecare categorie, feminin şi masculin. Sportivii de la CSS Craiova, prezenţi pe malul mării, au obţinut rezultate notabile. La minicadeţi băieţi Cristian Jumară s-a clasat pe locul trei, Alexandru Berceanu – pe cinci, iar Adrian Sora – pe şase, în timp ce la minicadeţi fete Roberta Dragonu s-a clasat a opta. La lotul de perspectivă băieţi Andrei Cioc a ocupat locul şase, iar la fete Daniela Bărzoi – locul trei.
Toţi aceşti sportivi, pregătiţi de profesorii Olimpiu Oproiu (băieţi) şi Cătălin Georgescu (fete), au reuşit să se califice pentru concursul celor 16 de la Mediaş (13-14 decembrie). Aceştia vor întâlni sportivii clasaţi pe primele opt locuri în clasamentele naţionale la zi la fiecare categorie, în urma acestor meciuri urmând să se definitiveze loturile naţionale de minicadeţi şi de perspectivă. În întrecerea cadeţilor pentru stabilirea lotului, vor lua startul la Mediaş primii 16 sportivi din clasamentele naţionale la zi. CSS Craiova va fi reprezentată de sportivii Cristian Bărbulescu (locul 5) şi Cassian Ştefan (locul 6), ambii antrenaţi de profesorul Nicoli Liviu.