17 C
miercuri, 15 mai, 2024

FC Drobeta, KO

Meciul a fost dominat de gazde, care şi-au creat o mulţime de ocazii de gol. După o primă repriză albă, Bihorul şi Drobeta au lăsat garda jos în repriza a doua, iar efectele s-au văzut. În minutul 58, Lukacs a marcat cu un şut de la opt metri, lateral dreapta, mingea sărind peste portarul Hîrşu, care plonjase. În minutul 72, severinenii au beneficiat de un corner, au ratat, iar gazdele au pornit un contraatac în doi prin Ayza şi Lukacs. Acesta din urmă a şutat, mingea a fost blocată, a revenit la brazilian, care a şutat necruţător sub bară. Cea mai frumoasă fază a jocului a creat-o nou-intratul la severineni, Bârza, un jucător care a transformat în jaloane tot ce i-a ieşit în cale, dovedind un rafinament tehnic demn de invidiat. Bârza a pasat în faţa porţii goale, de unde Fotescu a trimis în plasă. Scorul devenise 2-1 şi severinenii sperau că pot întoarce rezultatul. Dar cei care au marcat au fost tot jucătorii gazdă. Bucur a rezolvat problema cu o superexecuţie din lovitură liberă, în stânga portarului.