15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportO victorie ar salva turul gorjenilor

O victorie ar salva turul gorjenilor

Energia Pandurii Târgu Jiu a făcut un pas mare spre evitarea retrogradării după victoria obţinută pe terenul echipei Uztel Ploieşti, scor 21-17, în penultima etapă a turului. Prestaţia antrenorului Sorin Toacsen între buturile grupării gorjene a fost una din cheile succesului, acesta demonstrând că-şi cunoaşte foarte bine coechipierii din sezonul trecut. Energia a condus ostilităţile încă din primele minute, Uztel reuşind o singură dată egalarea, scor 6-6 (’20). Gorjenii au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, scor 12-9, pe care şi l-au majorat la cinci, scor 19-14, cu zece minute înainte de final, la sfârşit echipa lui Toacsen reuşind să câştige al doilea meci în deplasare în turul campionatului, după ce învinsese şi la Caracal. „Sincer, nici eu nu credeam că vom câştiga, însă îmi doream asta. E o victorie importantă pentru noi. Am câştigat şi sunt bucuros. Toată echipa a jucat bine şi nu pot decât să-i felicit pe băieţi. Am plecat cu şansa a doua, dar am răsturnat situaţia, iar aceste două puncte ne sunt foarte utile în clasament. Dacă vom câştiga şi duminică, şi îmi doresc acest lucru, atunci finalul de sezon este salvat“, a declarat Toacsen.
Ultima etapă a turului programează duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Târgu Jiu, alt joc decisiv pentru Energia Pandurii, care primeşte vizita formaţiei CSM Oradea, altă contracandidată la retrogradare. După 12 etape disputate, Energia Pandurii ocupă locul 12, cu opt puncte acumulate, două mai puţin decât ocupanta locului zece, primul deasupra liniei retrogradării.