Stadion: „Josy Barthel“, spectatori 3.584.
Luxemburg: Joubert – Lang, Kintziger, Wagner, Hoffmann, Mutsch – Payal (Leweck ’66), Peters, Bettmer (Ferreira ’49), Remy – Kitenge (Da Mota ’58). Antrenor: Guy Hellers.
România: Lobonţ – Ogăraru, Tamaş, Goian, Raţ – Fl. Petre, Mărgăritescu, Chivu (Ov. Petre ’86) – Dică (Ad. Cristea ’64) – Marica, D. Niculae (Bratu ’76). Antrenor: Victor Piţurcă.
A arbitrat: Felix Britsch (Germania).
Cartonaşe galbene: Marica, Fl. Petre.

După performanţa din 2000, Piţurcă a dus pentru a doua oară România la un Campionat European. Tricolorii s-au impus cu 2-0 în Luxemburg şi au profitat şi de faptul că Bulgaria a remizat în Albania, având mari şanse să termine Grupa G pe primul loc, înaintea „Portocalei mecanice“.

După opt ani în care a privit turneele finale la televizor, naţionala de fotbal a României a reuşit să obţină calificarea la Campionatul European de anul viitor. „Eurotricolorii“, conduşi de pe bancă de Victor Piţurcă, au obţinut o victorie aşteptată, în Luxemburg, cu 2-0, dar au fost ajutaţi şi de Albania, care a ţinut în şah Bulgaria, pe teren propriu (1-1). Florentin Petre şi Ciprian Marica au marcat golurile naţionalei noastre în Luxemburg, pe un stadion în care s-au aflat mai mulţi români decât localnici.
Cu un moral bun, după victoria obţinută în Belarus săptămâna trecută, luxemburghezii au închis destul de bine spaţiile în prima repriză, iar tricolorii, aşezaţi de „Piţi“ în sistemul 4-3-3, cu Mărgăritescu titular în premieră, nu şi-au creat prea multe ocazii clare de gol, în ciuda unei posesii a balonului zdrobitoare.
După câteva încercări nereuşite de angajare a lui Marica, România, fără suspendaţii Mutu, Nicoliţă şi Codrea, a avut primul şut mai periculos în minutul 15, când Dică, servit de Daniel Niculae, a şutat peste poartă. A urmat o perioadă destul de lungă în care elevii lui Piţurcă au pasat repetat până în preajma careului luxemburghez, fără să ajungă la finalizare, Dică a mai şutat o dată în afara spaţiului porţii şi tot el l-a pus la grea încercare pe portarul Joubert în minutul 35. Puţin mai târziu şi-a încercat norocul şi Marica, fără rezultat pe tabelă. În minutul 43, Marica a avut o acţiune frumoasă pe partea dreaptă, a centrat în forţă, pe jos, fundaşul Lang a respins imprecis, iar Florentin Petre a trimis în plasă de la câţiva metri.

Marica a închis tabela

În repriza a doua, România a avut un joc mai spectaculos şi cursiv. În minutul 50, Florentin Petre a fost faultat în careu, dar arbitrul german Felix Britsch nu a acordat lovitură de la 11 metri. Zece minute mai târziu, la capătul unui contraatac purtat de Dică, Daniel Niculae a ratat o şansă bună de a majora diferenţa de pe tabelă. Nu a mai trecut însă decât un minut şi Ciprian Marica a dus scorul la 2-0, reluând în poartă de la câţiva metri o pasă precisă a lui Chivu. În acel moment, la Tirana, Albania conducea pe Bulgaria cu 1-0 şi România era deja calificată la Euro 2008, chiar dacă bulgarii aveau să egaleze spre final. Gazdele au avut primul şut pe poartă în minutul 77, Lobonţ fiind la post. La adăpostul avantajului de două goluri, Piţurcă şi-a permis să-i introducă pe teren pe Adrian Cristea, Florin Bratu şi Ovidiu Petre, cei înlocuiţi fiind Nicolae Dică, Daniel Niculae şi Cristi Chivu.
Cu Victor Piţurcă pe bancă, România nu are nici o înfrângere până acum în preliminarii şi a obţinut calificarea la Euro 2008, în condiţiile în care echipe precum Franţa, Italia, Anglia sau Olanda trebuie să mai aştepte rezultatele ultimelor două meciuri pentru a obţine „biletele“ pentru turneul din Austria şi Elveţia.
Cu două etape înainte de finalul actualei campanii de calificare, România conduce Grupa G, cu 26 de puncte, fiind urmată de Olanda, cu 23 de puncte, şi Bulgaria, 19 puncte. Echipa naţională a României mai are de disputat două partide în Grupa G a preliminariilor Euro 2008, în Bulgaria (17 noiembrie) şi cu Albania (21 noiembrie), pe teren propriu.

Rezultatele înregistrate în partidele disputate miercuri, în preliminariile CE 2008:
Grupa A: Kazahstan – Portugalia 1-2, Azerbaidjan – Serbia 1-6, Belgia – Armenia 3-0. Clasament: 1. Polonia 24 puncte, 2. Portugalia 23, 3. Finlanda 20, 4. Serbia 20, 5. Belgia 14, 6. Armenia 9, 7. Kazahstan 7, 8. Azerbaidjan 5;
Grupa B: Ucraina – Insulele Feroe 5-0, Georgia – Scoţia 2-0, Franţa – Lituania 2-0. Clasament: 1. Franţa 25 puncte, 2. Scoţia 24, 3. Italia 23, 4. Ucraina 16, 5. Lituania 10, 6. Georgia 10, 7. Insulele Feroe 0.
Grupa C: Malta – Moldova 2-3, Turcia – Grecia 0-1, Bosnia-Herţegovina – Norvegia 0-2. Clasament: 1. Grecia 25 puncte, 2. Norvegia 20, 3. Turcia 18, 4. Bosnia-Herţegovina 13, 5. Ungaria 12, 6. Moldova 9, 7. Malta 5;
Grupa D: San Marino – Ţara Galilor 1-2, Irlanda – Cipru 1-1, Germania – Cehia 0-3; Clasament: 1. Cehia 23 puncte, 2. Germania 23, 3. Irlanda 16, 4. Cipru 14, 5. Slovacia 13, 6. Ţara Galilor 13, 7. San Marino 0.
Grupa E: Macedonia – Andorra 3-0, Rusia – Anglia 2-1; Clasament: 1. Croaţia 26 puncte, 2. Anglia 23, 3. Rusia 21, 4. Israel 17, 5. Macedonia 11, 6. Estonia 4, 7. Andorra 0;
Grupa F: Danemarca – Letonia 3-1, Liechtenstein – Islanda 3-0, Suedia – Irlanda de Nord 1-1; Clasament 1. Suedia 23 puncte, 2. Spania 22, 3. Danemarca 17, 4. Irlanda de Nord 17, 5. Letonia 9, 6. Islanda 8, 7. Lichtenstein 7;
Grupa G: Luxemburg – România 0-2, Olanda – Slovenia 2-0, Albania – Bulgaria 1-1; Clasament: 1. România 26 puncte, 2. Olanda 23, 3. Bulgaria 19, 4. Albania 11, 5. Slovenia 11, 6. Belarus 7, 7. Luxemburg 3.