21.7 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportSârbii, mai tari decât americanii

Sârbii, mai tari decât americanii

Marţi, în sala Sporturilor din Braşov, BC Râmnicu Vâlcea şi Cuadripol s-au întâlnit în partida tur, din prima fază a Cupei României. Vâlcea a început în forţă, lucru care a dus la un uşor dezechilibru în tabăra adversă. În primul sfert, elevii antrenorilor Ozren Seleskovic şi Cristi Achim au condus în permanenţă cu cinci-şase puncte, excepţie făcând minutul doi (2-2) şi finalul sfertului, când Miskovic şi compania s-au distanţat la nouă puncte (10-19). În sfertul al doilea, vâlcenii au continuat jocul bun din prima parte şi au intrat la pauză cu un avantaj de zece puncte (26-36). Odată cu începerea sfertului al treilea, echipa de sub Tâmpa a reuşit să revină în joc. În cinci minute, Leroy Dawson şi compania aveau să preia conducerea. Bucuria braşovenilor nu a fost de lungă durată, Marko Kijac şi-a repus echipa în ofensivă, care termina sfertul al treilea tot în avantaj, 49- 53. Ultimele zece minute au fost cele mai dinamice. Resursele jucătorilor celor două echipe păreau inepuizabile, slam-dunk-ul lui Dawson de la jumătatea sfertului demonstrând acest lucru. În final, echipa olteană avea să câştige cu scorul de 81-69. Returul va avea loc la Râmnicu Vâlcea, pe 16-17 octombrie. Până atunci, BC Vâlcea şi Cuadripol se vor întâlni şi în prima etapă de campionat sâmbătă, de la ora 13.00, tot la Braşov.
Pentru echipa vâlceană au marcat: Dejan Mladenovic – 13, Dejan Miskovic – 24, Vojislav Ilic – 3, Zoran Cica – 12, Islean Shenai – 2, Eugen Melnic – 7, Marko Kija – 20. De la Braşov s-a făcut remarcat americanul Leroy Dawson, cu 32 de puncte.