30.9 C
luni, 10 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportAdrian Mutu a impresionat publicul de pe „Artemio Franchi“

Adrian Mutu a impresionat publicul de pe „Artemio Franchi“

Cu toate ca nu a inscris, Adrian Mutu a impresionat din nou presa italiana cu evolutia sa din partida Fiorentina – Lazio, câstigata de echipa din Florenta cu scorul de 1-0, duminica, in etapa a 14-a a campionatului italian. Golul gazdelor a fost inscris de atacantul Luca Toni, in minutul 15. Mutu a fost cel mai periculos jucator al gazdelor si l-a pus de câteva ori la grea incercare pe portarul Angelo Peruzzi.

„Briliantul“ a primit nota 7 din partea agentiei Datasport, care a caracterizat astfel evolutia sa: „Mutu a fost de neoprit pe contraatac, a fost ca un tântar nesuferit pentru defensiva lui Lazio. De câteva ori a fost aproape de gol, un gol pe care l-ar fi meritat, fara dubii“. Si Gazzetta dello Sport l-a laudat pe român, dar a scris totodata ca la unele faze a fost prea individualist.

Chiar daca a câstigat duminica, pe stadionul „Artemio Franchi“, Fiorentina continua sa ocupe un loc retrogradabil, al 18-lea, având opt puncte.

Intr-o alta partida din etapa a 14-a, Ascoli, echipa la care evolueaza fundasul Valentin Nastase, a remizat, pe teren propriu, scor 2-2, cu formatia Catania. Gazdele au condus cu scorul de 2-0 la pauza, dupa reusitele croatului Bjelanovic, iar sicilienii au marcat de doua ori in repriza secunda prin Stovini (’53) si Spinesi (’80). Nastase a fost notat cu 6 de Datasport, care scrie despre el ca „nu prea a avut de lucru cu atacantii adversi“. Ascoli ocupa locul al 19-lea in clasament, cu sase puncte.

AC Milan nu a reusit sa iasa din criza, obtinând doar un rezultat de egalitate la Cagliari, scor 2-2. Milan a jucat din minutul 75 in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Pirlo. „Rossonerii“ ocupa locul 15 in clasament, cu 12 puncte, la o distanta de 24 de puncte de lidera Inter Milano, invingatoare, sâmbata, cu 2-0, in fata formatiei lui Paul Codrea, Siena.

Serie A, etapa a 14-a

Rezultatele inregistrate in runda a 14-a din Serie A: Inter – Siena 2-0, Roma – Atalanta 2-1, Cagliari – Milan 2-2, Fiorentina – Lazio 1-0, Livorno – Chievo Verona 0-2, Messina – Sampdoria 0-2, Parma – Palermo 0-0, Torino – Empoli 1-0, Udinese – Reggina 1-1, Ascoli – Catania 2-2.

Clasament: 1. Inter 36 de puncte; 2. Roma 32; 3. Palermo 28; 4. Livorno 20; 5. Catania 20; 6. Empoli 19; 7. Lazio 18; 8. Atalanta 17; 9. Udinese 17; 10. Siena 17; 11. Torino 17; 12. Sampdoria 16; 13. Cagliari 15; 14. Messina 14; 15. Milan 12; 16. Chievo Verona 10; 17. Parma 9; 18. Fiorentina 8; 19. Ascoli 6; 20. Reggina 2.