11.7 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHagi, la prima infrângere

Hagi, la prima infrângere

Finalul turului a adus din nou o schimbare de lider in Divizia A. Dinamo i-a produs lui Hagi prima infrângere de când a preluat pe Poli Timisoara si a devenit, nesperat, campioana de toamna. Pe un teren greu, „câinii“ au avut un meci dificil cu timisorenii. Dinamovistii l-au evidentiat de câteva ori pe portarul lui Poli, care nu a mai putut face nimic in ultimul minut de joc, la lovitura de cap a lui Bratu. Un gol care i-a dus pe alb-rosii pe primul loc, ajutati insa de Mircea Rednic, tehnician care a dat lovitura cu FC Vaslui, in noroiul din Ghencea. Codasa clasamentului a fost aproape de o victorie istorica, dar, in cele din urma, a scos un punct din disputa cu Steaua. Elevii lui Protasov au avut 1-0 din minutul 7, marcator Dica, dar oaspetii au intors rezultatul in cinci minute din partea secunda, prin I. Badea (’61-p) si V. Badea (’66). Bostina, cu o executie senzationala din marginea careului (’74), a stabilit insa scorul final, 2-2, un semiesec cu care Protasov a spus adio fotbalului românesc.