14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJuve s-a distrat pe „Olimpico“

Juve s-a distrat pe „Olimpico“

Mutu a fost trimis pe teren in prelungirile partidei, in timp ce Chivu, suspendat, a privit meciul din tribune.

Cea mai tare confruntare din etapa a 12-a a campionatului italian a avut loc sâmbata seara, AS Roma primind vizita campioanei Juventus Torino. Mult asteptatul duel al românilor din Serie A, Cristi Chivu si Adi Mutu, nu a avut insa loc, primul fiind suspendat, celalalt fiind lasat de Capello pe banca de rezerve.

In prima repriza, Totti si compania au facut fata bianconerilor, insa golul reusit de Pavel Nedved, in prelungiri, a dat peste cap socotelile gazdelor. In partea secunda, pe teren nu a mai existat decât o singura echipa, Juventus, care a mai punctat de trei ori, in doar cinci minute, profitând de o aparare vraiste a romanilor. Ibrahimovic a marcat un gol de generic, depasindu-l pe Kuffour dintr-o preluare cu calcâiul si invingându-l pe Doni cu un sut la vinclu (’56), dupa care Trezeguet si-a aratat valoarea, punctând de doua ori, liber in careul Romei (’58, ’61). Gazdele au reusit golul de onoare prin Totti (’65), dintr-un penalti obtinut de Montella, dupa un contact cu Thuram, faza la care francezul a fost eliminat. Un 4-1 clar pentru Juve, de care a apucat totusi sa se bucure, pe teren, si Mutu, românul inlocuindu-l in minutul 91 pe Nedved.