20.7 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVictorie categorica pentru craiovence

Victorie categorica pentru craiovence

CS Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 3-0 (11, 8, 16) in fata echipei CSU LPS Oradea. Formatia oaspete a venit in Banie cu doar sapte jucatoare, una dintre acestea, Alina Costea, indeplinind si rolul de antrenor. Oradea nu a emis nici un moment pretentii in fata tinerei, dar ambitioasei echipe pregatite de antrenorul Adrian Cotoranu. Numai startul meciului a stat sub semnul echilibrului, insa, usor-usor, oltencele si-au intrat in mina si s-au detasat net, cistigind la 11 primul set. In setul doi, oradencele aproape ca au depus armele, reusind sa faca doar opt puncte. Elevele antrenorului Cotoranu s-au dezlantuit, Pusa Dina si tinara Ioana Toma reusind sa puncteze aproape la fiecare atac. In ultimul set, craiovencele au avut de indeplinit o simpla formalitate si, chiar daca au mai redus din turatie, s-au impus la 16, obtinind astfel a doua victorie din acest sezon. In debutul partidei, Adrian Cotoranu a trimis in teren urmatoarele jucatoare: Dina, Moruntale, Ciorteanu, Toma, Guta si Solcan – libero. Au mai jucat: Anghelut, Clincea, Paraschiv si Amza. Etapa viitoare, echipa din Craiova va evolua in deplasare, in compania echipei Dinamo II Bucuresti, intr-o partida mult mai dificila decit precedentele. „Va fi un meci greu, dar sper sa facem o figura frumoasa. Avem deja doua victorii, un moral bun si vrem sa ne pastram linia“, a spus dupa meci antrenorul Cotoranu.