21.7 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua s-a distrat pe Litoral

Steaua s-a distrat pe Litoral

Fara trei titulari, Pascovici, Baicu si Usurelu, Farul nu a putut tine piept Stelei, care a izbutit duminica seara o victorie lejera pe Litoral, prin care si-a pastrat primul loc al clasamentului. In ultimul meci al etapei a noua, trupa lui Protasov a invins cu 4-1 la Constanta, dupa un meci pe care l-a controlat in cea mai mare parte. Bucurestenii au deschis scorul in minutul 16, prin Victoras Iacob, si si-au marit avantajul dupa 20 de minute, prin Dica. Gazdele au avut o tresarire la inceputul partii secunde, cind Cristocea a redus din diferenta, cu o lovitura de cap (’48), si au fost la un pas de egalare la sutul lui Gurita, care a lovit bara portii lui Hamutovski (’59).

Speriati de o revenire a „marinarilor“, stelistii au fortat si s-au desprins decisiv, prin doua goluri marcate in sapte minute. Mai intii Iacob, care in prima repriza irosise trei mari sanse de gol, a reusit „dubla“, cu o lovitura de cap (’70), pentru ca Bostina sa inchida tabela cu un sut la coltul lung, de la marginea careului de 16 metri.