14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJuve isi mentine cadenta

Juve isi mentine cadenta

In Serie A, Juventus isi urmeaza nestingherita parcursul spre un nou titlu de campioana. Torinezii si-au facut norma si la Lecce, echipa aflata in plutonul fruntas, cistigind cu 1-0, prin reusita lui Del Piero (’14). Rivala AC Milan a fost salvata din nou de Sevcenko, „dubla“ atacantului ucrainean (’26, ’37) aducind inca trei puncte echipei lui Ancelotti in confruntarea de acasa cu Siena, scor 2-1. Oaspetii reusisera egalarea in minutul 32, prin Argilli, dar Sevcenko si-a facut datoria marcind golul sau cu numarul 100 in campionatul italian.

Inter Milano o tot tine in egaluri, trupa lui Mancini obtinind a zecea remiza din campionat. Interistii au scos un 3-3 la Cagliari, dupa ce gazdele au condus cu 3-1. Pentru sarzi au marcat Gianfanco Zola (‘6 – p), Langella (’33) si Esposito (’61), oaspetii punctind prin Stankovici (’35) si Martins (’76, ’89).

Daca Interul este abonata la egaluri, Roma s-a obisnuit cu infringerile. Echipa lui Cristi Chivu a mai inregistrat un esec, 0-1 la Reggina (gol Bonazzoli ’15), rezultat in urma caruia a coborit pe locul 15 in clasament, cu 13 puncte. In schimb, cealalta echipa romana, Lazio, a invins acasa Bologna, cu 2-1, si ocupa locul opt. Pentru laziali au inscris Rocchi (‘6) si Di Canio (’85), golul formatei la care Vali Nastase a intrat la pauza fiind reusit de albanezul Tare (’53).

Alte rezultate din etapa a 12-a: Atalanta – Brescia 0-0, Fiorentina – Livorno 1-1 (Rigano ’71 / Lucarelli ’77), Palermo – Sampdoria 2-0 (Toni ’18, Brienza ’47), Parma – Chievo 2-2 (Amauri ’55 – autogol, Morfeo ’77 / Amauri ’63, Cesar ’68), Udinese – Messina 1-1 (Di Michele ’54 / Amoruso ’12). In clasament, Juve (31 puncte) isi pastreaza avansul de sase puncte fata de AC Milan, pe urmatoarele pozitii situindu-se Udinese – 19 puncte, Messina – 17 p, Chievo – 17 p, Lecce – 16 p, Inter – 16 p, Lazio – 16 p, etc.