23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport„SuperDepor“ a parasit competitia

„SuperDepor“ a parasit competitia

Una dintre echipele de top ale Primerei Division, Deportivo La Coruna, formatia care este angrenata si in Liga Campionilor, a parasit Cupa Spaniei inca din saisprezecimi, fiind eliminata de gruparea de liga secunda, Elche, care s-a impus cu 1-0. „SuperDepor“ devine astfel a saptea echipa din prima divizie spaniola care este scosa din Cupa in aceasta faza, celelalte sase „victime“ fiind Levante, Albacete, Mallorca, Malaga, Real Sociedad si Racing Santander.

Si Real Madrid a avut emotii pina sa se califice in optimi, Tenerife, echipa aflata in liga secunda, punindu-le mari probleme „galacticilor“, care au cistigat dupa prelungiri, cu scorul de 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Fagiani (’42), din lovitura libera, dupa ce Fernando Morientes ratase un penalti, un minut mai devreme. Argentinianul Hernan Solari a reusit egalarea pentru madrileni, tot dupa o lovitura libera, in minutul 44, tot el fiind cel care a calificat Realul, cu citeva secunde inainte de expirarea celei de-a doua reprize de prelungiri, punctind tot in urma unei lovituri libere.

In saisprezecimile de finala ale Cupei Spaniei s-au mai inregistrat rezultatele: Pontevedra (D2) – Getafe 1-2 (dupa prelungiri), Mirandes (D3) – Real Sociedad 0-0 (4-3, la penaltiuri), Valladolid (D2) – Racing Santander 2-1, Cadiz (D2) – Betis Sevilla 0-2, Girona (D2) – Osasuna 0-1 (dupa prelungiri), Cultural Leonesa (D3) – Athletic Bilbao 1-2 (dupa prelungiri), Gramanet (D3) – Levante 2-1, Terrassa (D2) – Lleida (D2) 2-2 (2-4, la penaltiuri), Cordoba (D2) – Numancia 1-1 (3-4, la penaltiuri), Recreativo Huelva (D2) – Albacete 1-0 (dupa prelungiri), Ciudad Murcia (D2) – FC Sevilla 1-2, Lanzarote (D3) – Mallorca 2-1, Lorca (D3) – Malaga 5-2 (dupa prelungiri). Meciul Nastic (D2) – Atletico Madrid s-a disputat aseara.

Dintre jucatorii romani care evolueaza in Spania, Rosu a fost rezerva la Recreativo, fiind introdus pe teren in minutul 71, la fel ca si Craioveanu, care a intrat in minutul 80 al partidei Pontevedra (D2) – Getafe 1-2, ambii reusind insa calificarea in optimi.