16.2 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportImportant e sa participi, nu sa cistigi!

Important e sa participi, nu sa cistigi!

Se spune ca, la Jocurile Olimpice, cel mai important lucru este sa participi si nu sa cistigi. Dorind probabil sa confirme valabilitatea acestei axiome, sportivii care reprezinta Romania la Olimpiada de iarna au obtinut pina in prezent rezultate foarte slabe, care i-au clasat in subsolul ierarhiilor probelor olimpice. Spre exemplu, in proba de sanie masculin, Cristian Stanciu a ocupat locul 32, fiind inregistrat cu timpul de trei minute, patru secunde si 614 miimi, Marian Tican s-a clasat pe locul 34, cu timpul de 3:05.299, iar Eugen Radu a ocupat locul 44, fiind cronometrat in 3:15.327. Medalia de aur in proba de sanie a fost cistigata de italianul Armin Zoeggeler (2:57.941), in timp ce medaliile de argint si bronz le-au revenit germanulului Georg Hackl (2:58.270) si, respectiv, austriacului Markus Prock (2:58.283).

In proba de biatlon masculin 20 de kilometri, romanul Marian Blaj a ocupat locul 51, cu timpul de 57 de minute, 36 de secunde si opt sutimi. Medalia de aur i-a revenit norvegianul Ole Einar Bjorndalen (51:03.3), in timp ce medaliile de argint si bronz au fost cucerite de germanul Frank Luck (51:39.4) si rusul Victor Maigurov (51:40.6). Schioarea romana Eva Tofalvi a ocupat locul 52 in concursul de biatlon. Tofalvi a fost cronometrata cu timpul de 54 de minute, 36 de secunde si 70 de sutimi. A doua reprezentata a Romaniei in concursul de biatlon, Dana Cojocea, a ocupat locul 61, cu timpul de 57 de minute si 37 de secunde. Titlul olimpic in proba de biatlon a fost cistigat de sportiva germana Andrea Henkel (47:29.1). Medaliile de argint si bronz au revenit norvegienei Liv Grete Poiree (47:37), respectiv suedezei Magadalena Forsberg (48:08.3).