17.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomani in campionatele Europei

Romani in campionatele Europei

Jucatorul roman al echipei Numancia, Laurentiu Rosu, a marcat un gol in minutul 21 al partidei pe care formatia sa a cistigat-o simbata, in deplasare, cu scorul de 4-3, in fata gruparii Polideportivo Ejido, in etapa a 11-a a diviziei a doua a campionatului Spaniei. Rosu a evoluat 79 de minute, fiind inlocuit cu Ivan Casquero. In etapa a zecea din Primera Division, Iulian Filipescu a evoluat pe intreaga durata a meciului pe care formatia sa, Betis Sevilla, l-a pierdut, in deplasare, cu scorul de 0-3, in fata echipei CF Barcelona. Tot 90 de minute a jucat si fotbalistul roman al echipei Villarreal, Constantin Gilca, in meciul disputat, in deplasare, cu formatia Real Madrid, scor 2-3. Gilca a primit un cartonas galben, iar coechipierul sau, Gheorghe Craioveanu, nu a evoluat. Atacantul roman al echipei Sporting Lisabona, Marius Niculae, a marcat doua goluri in minutele 54 si 60 ale meciului cistigat de formatia sa, cu scorul de 6-0, in deplasare, in fata echipei Pacos Ferreira. In Bundesliga, in etapa a 11-a, Ionel Ganea a jucat 84 de minute in meciul cistigat de VfB Stuttgart, simbata, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, in fata formatiei St.Pauli. Ganea a fost inlocuit cu Adhemar. Jucatorul roman al echipei Energie Cottbus, Vasile Miriuta, a jucat pe intreaga durata a partidei pierdute de gruparea sa, pe teren propriu, cu scorul de 0-2, in fata formatiei Borussia Dortmund. Miriuta a primit un cartonas galben in minutul 89. Coechipierul lui Miriuta, romanul Laurentiu Reghecampf, nu a evoluat in acest meci. Jucatorul roman Dorinel Munteanu a jucat toate minutele in intilnirea pe care echipa sa, VfL Wolfsburg, a pierdut-o, simbata, in deplasare, cu scorul de 0-1, in fata gruparii Werder Bremen. In etapa a XI-a a diviziei secunde a campionatului Germaniei, fotbalistul roman al echipei SC Oberhausen, Daniel Ciuca, a jucat pe intreaga durata a meciului disputat pe teren propriu si pierdut, cu scorul de 0-1, in fata gruparii SSV Reutlingen.