17.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAdi Ilie si Marius Niculae au inscris

Adi Ilie si Marius Niculae au inscris

Olteanul Adrian Ilie a marcat in minutul 61, din penalti, golul Valenciei in partida terminata la egalitate, scor 1-1, pe terenul echipei poloneze Legia Varsovia, in prima mansa a turului al doilea al Cupei UEFA. Ilie a fost titular si a evoluat 78 de minute, fiind schimbat cu Juan Sanchez. Mijlocasul roman al echipei Valencia, Denis Serban, a fost rezerva la acest meci. Fostul jucator al Universitatii Craiova, Cristian Chivu, a evoluat pe intreaga durata a meciului pe care echipa sa, Ajax Amsterdam, a terminat-o la egalitate, scor 0-0, in deplasare, cu formatia daneza FC Copenhaga, in mansa intii a turului doi al Cupei UEFA. Atacantul roman Marius Niculae a inscris unicul gol al partidei pe care echipa sa, Sporting Lisabona, a cistigat-o in deplasare, cu scorul de 1-0, in fata formatiei Halmstad, in prima mansa a turului doi al Cupei UEFA. Niculae, care a evoluat tot meciul, a marcat in minutul 55.

In cadrul aceleasi faze a C3, jucatorul roman al echipei Litex Loveci, Valeriu Rachita, a jucat toate minutele in meciul pe care gruparea bulgara l-a cistigat in deplasare cu scorul de 2-0, in fata formatiei germane Union Berlin. In echipa Litex Loveci, Bogdan Patrascu a intrat pe teren in minutul 88, in locul lui Bogdanov. Fotbalistul roman al echipei Grasshopper Zürich, Mihai Tararache, a evoluat pe intreaga durata a partidei pe care formatia sa a cistigat-o, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, in fata gruparii olandeze Twente Enschede. Romanul Dumitru Mitu a fost titular si a jucat 46 de minute in meciul pe care gruparea sa, NK Osijek, l-a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 1-2, in fata echipei elene AEK Atena. Mitu, care a primit un cartonas galben in minutul 13, a fost inlocuit cu Mijatovici, care a marcat in minutul 72 golul forma- tiei Osijek.

Rezultatele inregistrate joi, in prima mansa a turului doi al Cupei UEFA: NK Osijek (Croatia) – AEK Atena (Grecia) 1-2 (Mijatovici ’72 – Zagorakis ’13, Nikolaidis ’71); TSKA Kiev (Ucraina) – FC Bruges (Belgia) 0-2 (Verheyen ’33, ’47); Union Berlin (Germania) – Litex Loveci (Bulgaria) 0-2 (Bornosusov ’50, Petrov ’90); FC Copenhaga (Danemarca) – Ajax Amsterdam (Olanda) 0-0; Girondins Bordeaux (Franta) – Standard Liege (Belgia) 2-0 (Pauleta ‘6 din penalti, Christian ’33); Grasshopper Zürich (Elvetia) – Twente Enschede (Olanda) 4-1 (Nunez ’29, ’34, ’90, Petrici ’57 – Polak ’70); Hapoel Tel Aviv (Israel) – Chelsea Londra (Anglia) 2-0 (Gershon ’86 din penalti, Clescenco ’90); PAOK Salonic (Grecia) – Dukla Pribram (Cehia) 6-1 (Yasemakis ’23, ’28, Okkas ’38, ’88, Konstantinidis ’51, Luciano ’75 – Siegl ’57); Hamlstad (Suedia) – Sporting Lisabona (Portugalia) 0-1 (M. Niculae ’55); SC Freiburg (Germania) – St. Gall (Elvetia) 0-1 (Mokoena ’90); AC Fiorentina (Italia) – Tirol Innsbruck (Austria) 2-0 (D. Morfeo ’45, Nuno Gomes ’85); Glasgow Rangers (Scotia) – Dinamo Moscova (Rusia) 3-1 (L. Amoruso ‘9, Ball ’61, R. de Boer ’80 – Gusev ’90); FC Utrecht (Olanda) – AC Parma (Italia) 1-3 (Jochemsen ’76 – Di Vaio ’21, ’69, Bonazzoli ’54); Varteks Varadzin (Croatia) – Brondby IF (Danemarca) 3-1 (Bjelanovici ’64, Mumlek ’78, Karici ’84 – Niznik ’81); AC Milan (Italia) – TSKA Sofia (Bulgaria) 2-0 (Rui Costa ’20, Sevcenko ’50); Legia Varsovia (Polonia) – CF Valencia (Spania) 1-1 (Karwan ’12 – Ilie ’61 din penalti); Paris Saint-Germain (Franta) – Rapid Viena (Austria) 4-0 (Ronaldinho ’17, ’58, Mendy ’28, Anelka ’55); Internazionale Milano (Italia) – Wisla Cracovia (Polonia) 2-0 (Kallon ’61, ’64); Real Zaragoza (Spania) – Servette Geneva (Elvetia) 0-0; Leeds United (Anglia) – Troyes (Franta) 4-2 (Viduka ‘6, ’43, Bowyer ’23, ’46 – Loko ’31, ’82); Ipswich Town (Anglia) – Helsingborg (Suedia) 0-0; Celta Vigo (Spania) – Slovan Liberec (Cehia) 3-1 (Mostovoi ’34, ’76, ’89 – Edu ’66 autogol).

Partidele retur se vor disputa pe 30 octombrie si 1 noiembrie.