17.9 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportIngropati in ciment

Ingropati in ciment

• Oltenii au pierdut dupa executarea loviturilor de departajare in fata uneia dintre cele mai slabe echipe din Divizia B • De la gazde, ne-a dat gol inclusiv portarul • Netoiu si Viorel Ilinca au fost dezamagiti
de evolutia jucatorilor

Dupa ce antrenorul Sandoi si Prunea, Batrinu, Papura, Cristescu, Neagoe au jucat finala Cupei Romaniei in sezonul 1999/2000, Universitatea a fost preluata de managerii Netoiu si Florin Marin, iar prima lor decizie „inteleapta“ a fost aceea a indepartarii, rind pe rind, a fotbalistilor de mai sus. A urmat apoi celebrul meci cu descultii de la Pobeda Prilep, Universitatea fiind eliminata rusinos din turul preliminar al Cupei UEFA de niste jucatori necunoscuti. Ieri, la Fieni, alti necunoscuti, aflati pe un loc retrogradabil in liga a doua, au reusit sa produca consternare in rindul suporterilor olteni. „Pregatim cu toata responsabilitatea meciul cu Cimentul Fieni“, ne tot repeta antrenorul Florin Marin zilele trecute.

Si ieri, timp de 90 de minute, Universitatea nu a reusit sa depaseasca o echipa care si-a cumparat locul in liga a doua. Dupa 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1, prin golurile marcate de Fl. Manea, respectiv D. Rednic. Au urmat prelungirile si… nimic. La loteria loviturilor de departajare, chiar daca bravul portar Preda a reusit sa apere doua penaltiuri, oltenii au cazut psihic si au fost eliminati. Dupa prima serie de lovituri de la 11 metri, scorul a fost egal, 4-4. Apoi, O. Badea a marcat, iar craioveanul C. Dobre a ratat, consfintind astfel o calificare nesperata a celor din Fieni. Scorul final a fost 5-4 in favoarea elevilor lui Virgil Dridea.

Ar fi foarte simplu ca intr-un animal ranit – cum s-a aflat ieri pe teren Universitatea dupa loviturile de departajare – sa mai „lovim“ si noi cu acuze, dar de starea de fapte de la echipa nu se fac vinovati numai jucatorii. Dezorientati de schimbarile dese ale antrenorilor si ale metodelor de pregatire ale acestora, alb-albastrii au ajuns aproape niste cobai pe mina „Comandantului“. Aflat ieri in tribuna, Gigi Netoiu a spus dupa meci: „Daca nu respecti fotbalul primesti palme! Asa cum am primit noi astazi.“ El a mai afirmat ca nu are de gind ca ia masuri impotriva jucatorilor: „Umilinta eliminarii din Cupa e suficienta!“

Antrenorul gazdelor, Virgil Dridea, a spus, printre altele: „Cimentul Fieni a trezit-o pe Universitatea la realitate.“