15.1 C
sâmbătă, 18 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRapid face apel la UEFA

Rapid face apel la UEFA

Rapid Bucuresti a anuntat UEFA ca va face apel impotriva deciziei Comisiei de Disciplina si Control, prin care, i s-a acordat echipei Paris Saint-Germain victoria, cu scorul de 3-0, in mansa a doua a primului tur al Cupei UEFA. Oficialii rapidisti l-au contactat pe avocatul belgian Jean Louise Dupont, autorul „Legii Bosman“, pentru a-i reprezenta in fata forului european. Acesta a promis ca se va ocupa de cazul Rapidului. Clubul giulestean putea sa anunte pina simbata forul european daca doreste sa faca apel, urmind ca in urmatoarele sase zile sa depuna dosarul la UEFA. Comisia de Disciplina a UEFA a precizat ca i-a acordat formatiei franceze victoria deoarece stadionul formatiei bucurestene nu avea un generator de electricitate pentru instalatia de nocturna. Intilnirea dintre Rapid si PSG a fost intrerupta la scorul de 1-0 pentru gruparea pariziana, golul echipei franceze fiind marcat de Alosio, in minutul 93, in prima repriza de prelungiri. In prima mansa, disputata pe 18 septembrie, pe stadionul „Parc de Princes“, Paris Saint-Germain si Rapid Bucuresti au terminat la egalitate, scor 0-0.