5.8 C
Craiova
marți, 30 noiembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitatePeste 7.000 de cazuri noi de COVID-19 în România

Peste 7.000 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.172.981 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 378 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.090.380 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.095 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba22326741,54
2.Arad254231531,94
3.Argeș287461091,11
4.Bacău283971091,59
5.Bihor307651661,26
6.Bistrița-Năsăud138261002,93
7.Botoșani157471062,09
8.Brașov455831721,48
9.Brăila13972751,01
10.Buzău13446980,97
11.Caraș-Severin12541891,68
12.Călărași11239651,84
13.Cluj620283292,91
14.Constanța464512262,28
15.Covasna8854520,68
16.Dâmbovița23677831,08
17.Dolj294592922,41
18.Galați29475971,55
19.Giurgiu12048782,03
20.Gorj9957611,20
21.Harghita8729410,73
22.Hunedoara241701281,38
23.Ialomița11613701,51
24.Iași458642921,72
25.Ilfov489113273,98
26.Maramureș229991582,89
27.Mehedinți9188751,69
28.Mureș25056820,98
29.Neamț206761491,42
30.Olt160911941,97
31.Prahova382292491,86
32.Satu Mare154111223,51
33.Sălaj11755761,89
34.Sibiu280261181,76
35.Suceava273891782,10
36.Teleorman153111052,36
37.Timiș597074923,61
38.Tulcea8880330,89
39.Vaslui176531301,78
40.Vâlcea17345601,35
41.Vrancea11612801,31
42.Mun. București1973459613,65
43.Din străinătate**144023
44.Cazuri noi nealocate pe județe

5621*
418
TOTAL1.172.9817.095

652 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 652 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD11
3ARGEŞ7
4BACĂU17
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI15
8BRĂILA3
9BRAŞOV5
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI14
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ11
14CONSTANŢA15
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ34
18GALAŢI17
19GIURGIU11
20GORJ10
21HARGHITA2
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA11
24IAŞI37
25ILFOV16
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI120
29MUREŞ14
30NEAMŢ16
31OLT19
32PRAHOVA16
33SĂLAJ13
34SATU MARE13
35SIBIU6
36SUCEAVA38
37TELEORMAN24
38TIMIŞ30
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI20
42VRANCEA13

Total652

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Varianta Omicron, detectată în Olanda înainte de zborurile din...

Varianta Omicron a SARS-CoV-2 a fost detectată în Țările...

ȘTIRI GdS