10 C
Craiova
sâmbătă, 16 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitate4.441 de cazuri noi de COVID-19 în România

4.441 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate 1.135.027 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

1.073.552 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.441 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21840390,76
2.Arad246141150,92
3.Argeș28197420,58
4.Bacău27593771,01
5.Bihor30082820,67
6.Bistrița-Năsăud13173821,93
7.Botoșani15044761,13
8.Brașov44728870,80
9.Brăila13641370,38
10.Buzău13021330,41
11.Caraș-Severin12115411,01
12.Călărași10792650,95
13.Cluj603081711,72
14.Constanța450332121,37
15.Covasna8678130,25
16.Dâmbovița23229530,63
17.Dolj282312021,23
18.Galați28794850,94
19.Giurgiu11613401,19
20.Gorj9637420,62
21.Harghita8543310,37
22.Hunedoara23623570,71
23.Ialomița11200220,72
24.Iași443351690,88
25.Ilfov474552462,14
26.Maramureș219731461,76
27.Mehedinți8719350,75
28.Mureș24584470,58
29.Neamț20073800,96
30.Olt15400771,00
31.Prahova369321140,94
32.Satu Mare146761072,79
33.Sălaj11377481,07
34.Sibiu27462720,96
35.Suceava262501561,33
36.Teleorman14632491,34
37.Timiș573162601,93
38.Tulcea8710160,55
39.Vaslui169011010,92
40.Vâlcea16967540,77
41.Vrancea11241450,82
42.Mun. București1922736041,93
43.Din străinătate**129121
44.Cazuri noi nealocate pe județe

2731*
290
TOTAL1.135.0274.441

463 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 463 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD10
3ARGEŞ3
4BACĂU24
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI7
8BRĂILA1
9BRAŞOV6
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ19
14CONSTANŢA14
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ25
18GALAŢI9
19GIURGIU8
20GORJ6
21HARGHITA5
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA12
24IAŞI15
25ILFOV18
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73
29MUREŞ3
30NEAMŢ11
31OLT10
32PRAHOVA5
33SĂLAJ2
34SATU MARE23
35SIBIU7
36SUCEAVA30
37TELEORMAN17
38TIMIŞ21
39TULCEA3
40VÂLCEA10
41VASLUI7
42VRANCEA9

Total463

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Criza energiei din China se agravează, preţurile cărbunelui au...

Criza energiei din China s-a agravat vineri, preţurile cărbunelui...

ȘTIRI GdS