8.2 C
Craiova
miercuri, 20 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitatePeste 4.000 de persoane depistate pozitiv la COVID-19, în ultimele 24 de ore

Peste 4.000 de persoane depistate pozitiv la COVID-19, în ultimele 24 de ore

Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate1.130.586 decazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

1.070.645 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.004 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21801670,69
2.Arad24499680,86
3.Argeș28155630,53
4.Bacău275161180,98
5.Bihor30000790,61
6.Bistrița-Năsăud130911211,84
7.Botoșani14968611,04
8.Brașov44641710,77
9.Brăila13604400,35
10.Buzău12988440,42
11.Caraș-Severin12074481,02
12.Călărași10727300,93
13.Cluj601371701,66
14.Constanța448211101,20
15.Covasna8665200,24
16.Dâmbovița23176410,57
17.Dolj28029971,16
18.Galați28709900,88
19.Giurgiu11573341,11
20.Gorj9595400,59
21.Harghita8512140,34
22.Hunedoara23566490,63
23.Ialomița11178400,70
24.Iași441661520,85
25.Ilfov472091361,98
26.Maramureș218271151,67
27.Mehedinți8684310,71
28.Mureș24537490,56
29.Neamț19993670,91
30.Olt15323840,98
31.Prahova368181050,88
32.Satu Mare14569932,71
33.Sălaj11329461,01
34.Sibiu27390830,93
35.Suceava260941571,24
36.Teleorman14583551,25
37.Timiș570562351,83
38.Tulcea8694270,52
39.Vaslui16800820,89
40.Vâlcea16913410,71
41.Vrancea11196380,75
42.Mun. București1916695701,80
43.Din străinătate**127033
44.Cazuri noi nealocate pe județe

2441*
290
TOTAL1.130.5864.004

435 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 435 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD6
3ARGEŞ9
4BACĂU10
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ17
14CONSTANŢA23
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ55
18GALAŢI6
19GIURGIU10
20GORJ5
21HARGHITA0
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA5
24IAŞI21
25ILFOV16
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI78
29MUREŞ8
30NEAMŢ15
31OLT12
32PRAHOVA12
33SĂLAJ2
34SATU MARE19
35SIBIU3
36SUCEAVA19
37TELEORMAN5
38TIMIŞ12
39TULCEA2
40VÂLCEA3
41VASLUI6
42VRANCEA9

Total435

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Guvernul Cioloș nu a primit votul de încredere din...

Guvernul Cioloș nu a reușit să obțină numărul necesar...

ȘTIRI GdS