3.5 C
Craiova
sâmbătă, 6 martie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate România: 4916 noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore

România: 4916 noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 2 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 484.550 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19). 371.231 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.916 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos,

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10096764,61
2.Arad11460864,98
3.Argeș142951854,96
4.Bacău133071582,67
5.Bihor142841103,84
6.Bistrița-Năsăud5887452,87
7.Botoșani6291772,41
8.Brașov193721405,62
9.Brăila5810583,12
10.Buzău6658572,17
11.Caraș-Severin4907452,6
12.Călărași4510523,37
13.Cluj221752705,96
14.Constanța179824397,35
15.Covasna4224172,21
16.Dâmbovița116481493,27
17.Dolj124271192,9
18.Galați109203653,33
19.Giurgiu4168492,88
20.Gorj4404281,34
21.Harghita4697111,27
22.Hunedoara8982813,42
23.Ialomița4814813,54
24.Iași205232413,12
25.Ilfov158961926,57
26.Maramureș8717692,68
27.Mehedinți4035352,52
28.Mureș12225823,51
29.Neamț9447521,79
30.Olt7463271,44
31.Prahova195021503,88
32.Satu Mare5686503,75
33.Sălaj5561102,64
34.Sibiu142871056,32
35.Suceava13241601,83
36.Teleorman5633592,35
37.Timiș193501734,09
38.Tulcea3808533,46
39.Vaslui7856492,07
40.Vâlcea8107432,72
41.Vrancea5606851,58
42.Mun. București690547075,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe5235*-24 
TOTAL484.5504.916 

822 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,  822 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD13
3ARGEŞ22
4BACĂU67
5BIHOR17
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI19
8BRĂILA12
9BRAŞOV24
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ9
14CONSTANŢA17
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA26
17DOLJ20
18GALAŢI83
19GIURGIU2
20GORJ16
21HARGHITA10
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA9
24IAŞI63
25ILFOV24
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ16
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA23
33SĂLAJ1
34SATU MARE20
35SIBIU40
36SUCEAVA26
37TELEORMAN11
38TIMIŞ17
39TULCEA10
40VÂLCEA 
41VASLUI17
42VRANCEA3
 TOTAL822

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Polițiștii din Olt, verificări la sânge: 1.400 de persoane...

Polițiștii din Olt, verificări la sânge: 1.400 de persoane în 24 de ore.

ȘTIRI GdS

Ce spune premierul Florin Cîțu despre o creștere a...

Premierul Florin Cîțu susține că nu vor crește taxele și nici nu vor fi introduse altele noi.

​Rata de infectare cu Covid-19, în creștere. Vezi situația...

Rata de infectare cu Covid-19 este în creștere atât în București, cât și în mai multe județe din țară.

4.064 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de...

4.064 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore.

Cel mai tânăr român se imunizează astăzi contra Covid-19....

Cel mai tânăr român se imunizează contra Covid-19. Este vorba de un adolescent de 16 ani și trei luni, programat sâmbătă la vaccinare.

Rafila: Numărul infecțiilor cu coronavirus va crește. E posibil...

Numărul infecțiilor cu coronavirus va crește. Alexandru Rafila susține că este posibil să ajungem din nou la 10.000 de cazuri pe zi.