19.5 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Donose: Eusebio nu putea pronunţa numele meu!

Fotbal – Donose: Eusebio nu putea pronunţa numele meu!

Originar din Tecuci, Costică Donose a făcut carieră în fotbal la Universitatea Craiova, fiind supranumit, datorită calităţilor sale tehnice, "Pele" al Craiovei Maxima. În palmares, Donose – ca fotbalist la Universitatea- are două titluri naţionale, patru cupe ale României, fiind sfertfinalist al Cupei Campionilor Europeni şi semifinalist al Cupei UEFA. În prima ligă a mai jucat la Chimia Râmnicu Vâlcea (cu care a câştigat cupa României în 1973) şi FC Olt.
La meciul tur de pe "Da Luz" cu Benfica (semifinalele Cupei UEFA 1983), 0-0, a fost desemnat căpitanul Universităţii, Ştefănescu fiind suspendat. Înainte de meciul de la Lisabona a fost chemat de Eusebio, celebra vedetă portugheză, emblemă a clubului Benfica. "Am mers în biroul lui, unul fastuos, plin de cupe, fanioane, fotografii. Mi-a oferit aproape 30 de postere cu el (cu autograf), rugându-mă să le împart coechipierilor mei de la Universitatea. Eram încântat,l-am cunoscut pe celebrul Eusebio, am dat mâna cu el…M-a întrebat de două ori cum mă cheamă, nu putea pronunţa bine numele meu", a declarat Donose într-o carte despre Craiova Maxima.
Astăzi, Costică Donose – în prezent angajat la Regia de Apă Craiova – împlineşte 59 de ani. La mulţi ani!