17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Dinamo – Universitatea Craiova 2-2

Fotbal: Dinamo – Universitatea Craiova 2-2

Universitatea Craiova a remizat, scor 2-2, duminică seară, în deplasare cu Dinamo Bucureşti, în etapa a 15-a a Ligii 1. Alexandru Piţurcă a deschis scorul în minutul 14, reluând în plasă de la 5-6 metri o minge centrată de pe partea dreaptă de Mihai Costea. Dinamo a egalat în minutul 22, prin Adrian Cristea, dintr-un penalti acordat foarte uşor pentru un presupus fault al lui Dănănae. Scorul a devenit 2-1 pentru bucureşteni în minutul 34, când Torje a pătruns în careu pe partea dreaptă şi a înscris cu un şut pe jos. Alexandru Piţurcă a reuşit să egaleze în minutul 83, după o pasă a lui Bărboianu.

La Universitatea a revenit Florin Costea, după o pauză de 8 luni, cauzată de o gravă accidentare.

Marius Niculae de la gazde a fost eliminat în minutul 92.

După acest  egal, craiovenii ocupă locul al 8-lea în clasament şi vor juca în etapa următoare pe teren propriu, cu Gloria Bistriţa.

Dinamo: Dolha – Bordeanu, Moţi, D. Grigore, Diabate – Torje, D. Kone ('55, L. Rus), C. Munteanu, Ad. Cristea ('75, Dănciulescu) – And. Cristea ('12, M. Niculae), Alexe. Antrenor: Ioan Andone.

„U“ Craiova: Stanca – Dănănae, Găman, D. Stoica, Bărboianu – Wobay ('65, Gângioveanu), Prepeliţă, Ologu, M. Costea ('69, Fl. Costea) – Dina, Al. Piţurcă. Antrenor: Victor Piţurcă.