12.3 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal: FC Timişoara a învins pe Dinamo Zagreb în Europa League

Fotbal: FC Timişoara a învins pe Dinamo Zagreb în Europa League

FC Timişoara a obţinut, joi seara, prima victorie în grupa A a Ligii Europa, după ce a învins, cu scorul de 2-1 (0-0), în deplasare, echipa croată Dinamo Zagreb, într-un meci contând pentru etapa a şasea, ultima.

Golurile echipei timişorene au fost marcate de Gigel Bucur '67 şi Dorin Goga '84. Pentru Dinamo Zagreb a înscris Scutaru, în minutul 80, în propria poartă.

Gigel Bucur a marcat pentru FC Timişoara, în minutul 67, deviind mingea în poarta croaţilor, după un şut al lui Stancu.

Dinamo Zagreb a egalat, în minutul 80, datorită unui autogol al lui Scutaru, după un şut al lui Sivonjici spre poarta echipei timişorene.

Patru minute mai târziu, Goga a adus victoria formaţiei FC Timişoara, şutând puternic lângă bară, de la marginea careului.

Dinamo Zagreb: 1. Butina – 7. Etto, 4. Kovaci, 6. Lovren, 3. Ibanez (2. Tomecak '72) – 16. Badelj, 21. Vrdoljak – 77. Morales (9. Kramarici '83), 10. Sammir, 17. Madzukici – 20. Slepicka (24. Sivonjici '73). Antrenor: Krunoslav Jurcici.

FC Timişoara: 99. Taborda – 7. Stancu, 14. Mera, 6. Nibombe, 13. Scutaru, 20. Maxim – 77. Curtean (21. Goga '75), 5. Alexa, 55. Bourceanu – 18. G. Bucur (25. Matei '88), 9. Parks (23. Ionescu '90+2). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Mera '61, Taborda '90+3

Arbitri: Carlos Velasco Carballo (central) – Roberto Alonso Fernandez, Enrique Andres Samper (asistenţi) – Javier Turienzo Alvarez (rezervă). Asistenţi suplimentari: Antonio Rubinos Perez, David Fernandez Borbalan.

Observator de arbitri a fost belgianul Leon Schelings.

Partida s-a disputat fără spectatori, ca urmare a unei decizii a UEFA, ca urmare a incidentelor grave provocate de suporteri la meciul tur cu FC Timişoara, de la 1 octombrie.