11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal – Europa League: Steaua a remizat cu Şerif Tiraspol

Fotbal – Europa League: Steaua a remizat cu Şerif Tiraspol

Steaua Bucureşti a ratat calificarea în 16-imile de finală ale Ligii Europa, după ce a terminat la egalitate, miercuri seara, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formaţia Şerif Tiraspol din Republica Moldova, în etapa a V-a a grupei G a competiţiei.

Golurile au fost marcate de Diedhiou '83, pentru gazde, respectiv Toja '87, pentru oaspeţi.

Diedhiou a deschis scorul în urma unui şut slab, cu şpiţul, de la aproximativ 18 metri, Zapata a încercat să prindă mingea însă aceasta a trecut pe sub goal-keeper-ul grupării "roş-albaştre".

Steaua a egalat în minutul 87 prin columbianul Juan Carlos Toja, care a şutat de la aproximativ 13 metri, lateral stânga, sub transversală, profitând de o ieşire inoportună a lui Nemaşco.

În minutul 90+3, Bănel Nicoliţă a executat slab o lovitură liberă, Diedhiou a scăpat pe contraatac şi Petre Marin l-a faultat pe atacantul echipei Şerif şi a primit cartonaşul roşu.

În minutul 55, Surdu a reluat cu capul, portarul Nemaşco a respins în faţă, iar Kapetanos a lobat balonul, cu latul, însă acesta s-a dus în transversală.

Şerif Tiraspol: 1. Namaşco – 24. Mamah, 5. Tarknişvili, 2. Da Costa, 22. Rodriguez – 17. Rouamba, 10. Erohin, 18. Arbănaş – 14. Balima, 9. Franca (88. Kuciuk '88), 3. Volkov (21. Diedhiou '77). Antrenor: Leonid Kuciuk.

Steaua: 1. Zapata – 17. E. Baciu, 24. Ghionea, 5. I. Rada – 16. Nicoliţă, 26. Bicfalvi, 14. Toja, 7. Szekely (18. P. Marin '20) – 11. Surdu, 28. B. Stancu (9. Kapetanos '52), 6. C. Tănase (19. A. Ionescu '66). Antrenor Mihai Stoichiţă.

Cartonaşe galbene: Rouamba '69, Rodrigues '81 / Bicfalvi '27

Arbitri: Tommy Skjerven (central) – Erik Raestad, Kim Thomas Haglund (asistenţi) – Kjetil Saelen (rezervă) – Brage Sandmoen, Ken Henry Johnsen (arbitri adiţionali, toţi din Norvegia).

Delegat UEFA: Thomas Partl (Austria).

Observator UEFA: Josef Krula (Cehia).