15.1 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Anderlecht – FC Timişoara 3-1

Fotbal: Anderlecht – FC Timişoara 3-1

FC Timişoara a fost învinsă, joi seara, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), de echipa belgiană Anderlecht Bruxelles, într-un meci contând pentru etapa a IV-a a grupei A a Ligii Europa. Golurile gazdelor au fost marcate de Suarez ('29 penalti), Boussoufa ('69) şi Legear ('90+5), respectiv Parks ('55), pentru oaspeţi.

Anderlecht : 24. Proto – 30. Gillet, 23. Juhasz, 2. Mazuch, 3. Deschacht – 10. Kanu (13. Legear '62) , 99. Sare, 5. Biglia, 11. Boussoufa – 9. Suarez (14. Kouyate '83), 26. Lukaku (19. Frutos '77). Antrenor: Ariel Jacobs.

FC Timişoara: 29. Pantilimon – 2. Bonfim, 13. Scutaru, 6. Nibombe, 20. Maxim – 55. Bourceanu (7. Stancu '67), 5. Alexa, 10. Art. Karamyan (77. Curtean '80) – 27. Magera – 18. G. Bucur (21. Goga '76), 9. Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Maxim '29

Arbitri: Tony Chapron (central) – Emmanuel Boisdenghinen, Johann Perrauax (asistenţi) – Olivie Thual, Clement Turpin (arbitri adiţionali) – Alexandre Castro (rezervă).

Partida a fost întreruptă circa şase minute din cauza suporterilor grupării timişorene, care au aruncat cu torţe în suprafaţa de joc, precum şi cu monede. Incidentele create de suporteri au început în minutul 50, imediat după golul marcat de Parks, prin care FC Timişoara a restabilit .

La partidă, disputată pe stadionul "Constant van der Stock", a asistat şi preşedintele UEFA, Michel Platini.