14.2 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateHandbal - Liga Campionilor: HCM Constanţa a învins într-o manieră spectaculoasă pe Montpellier

Handbal – Liga Campionilor: HCM Constanţa a învins într-o manieră spectaculoasă pe Montpellier

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a învins, joi seară, la Buzău, scor 37-33 (17-18), puternica formaţie franceză Montpellier, într-un meci din etapa a doua a Grupei A din Liga Campionilorinformează NewsIn.
HCM a deschis scorul prin Schuch, dar oaspeţii s-au desprins la nu mai puţin de opt goluri, 14-6, în minutul 20. Din acel minut, constănţenii au început recuperarea şi au reuşit egalarea în minutul 29, 17-17. Însă, francezii au intrat la cabine cu un gol avantaj, 18-17.
În partea secundă, campionii României au condus aproape permanent şi s-au impus cu 37-33.
Pentru HCM au marcat: Schuch – 8 goluri, Buricea – 6, Nicolae – 5, Csepreghi – 5, Sabou – 4, Toma – 4,Vukovic – 2, Dimache – 2 şi Sadoveac – 1 gol. Pentru francezi cele mai multe goluri au fost reuşite de Nikola Karabatic (5).
Clasamentul Grupei A: 1. Montpellier 2p (79-57), 2. Valladolid 2p (26-23), 3. HCM Constanţa 2p (60-59), 4. Chekhovskie Medvedi 1p (32-32), 5. Pick Szeged 1p (32-32), 6. PAOK Salonic 0p (20-46).