11.7 C
marți, 14 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateSteaua a pierdut meciul cu Arsenal, din grupa H a Ligii Campionilor

Steaua a pierdut meciul cu Arsenal, din grupa H a Ligii Campionilor

Arsenal Londra a învins aseară, pe teren propriu, formaţia Steaua Bucureşti, cu scorul de 2-1 (2-0), meci susţinut în etapa a VI-a, ultima, a grupei H din Liga Campionilor. Steaua încheie grupa pe locul patru, cu un singur punct. Golurile au fost marcate de Diaby '8 şi Bendtner '42, pentru Arsenal, respectiv Zaharia '69, pentru Steaua.Arsenal a deschis scorul după opt minute de joc, prin Abou Diaby. Bakary Sagna a centrat în careu de pe dreapta, Diaby a scăpat de marcajul lui Rada din preluare, şi l-a învins pe Zapata cu un şut de la 6 metri.Nicklas Bendtner a ridicat scorul la 2-0 în minutul 42. El a primit o pasă printre de la Robin van Persie şi a înscris pe sub Zapata, cu un şut la colţul lung.În minutul 68, Steaua a redus din diferenţă prin Dorel Zaharia, jucător intrat pe teren de numai patru minute. El a marcat cu capul, de lângă Traore, după o centrare de pe partea stângă.În al doilea meci din grupa H, FC Sevilla a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Slavia Praga, golurile fiind marcate de Luis Fabiano '66, Kanoute '69 şi Daniel Alves '87.În urma acestor rezultate, FC Sevilla a încheiat grupa H pe locul întâi, cu 15 puncte, urmată de Arsenal (13 puncte). Cele două formaţii s-au calificat în optimile Ligii Campionilor, în timp ce ocupanta locului 3, Slavia Praga (5 puncte), debutantă în cea mai importantă competiţie intercluburi, va evolua în 16-imile Cupei UEFA. Steaua încheie grupa pe locul 4, cu un singur punct, şi este eliminată din cupele europene.