15.5 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateHandbal: România a învins Germania şi va întâlni Franţa în sferturile Campionatului Mondial

Naţionala feminină a României a trecut, marţi, de selecţionata Germania, scor 32-24 (16-12), în ultimul meci al româncelor în Grupa principală II, iar naţionala lui Tadici a încheiat grupa pe primul loc şi va întâlni Franţa, în cadrul sferturilor de finală ale Campionatului Mondial de handbal.
Pentru România au marcat Ionela Gâlcă (8), Adina Meiroşu (6), Ramona Maier (5), Adriana Nechita (4), Cristina Neagu (4), Clara Vădineanu (2), Narcisa Lecuşanu (1), Steluţa Luca (1), Aurelia Brădeanu (1).
Victoria Coreei de Sud în faţa Ungariei, scor 31-26, a dat peste cap clasamentul primelor trei locuri în Grupa principală II.
Astfel, în cazul în care Germania ar fi învins România, atunci nemţoaicele ar fi întâlnit Franţa, iar tricolorele ar fi jucat contra Rusiei. Numai în cazul unui egal România ar fi întâlnit Angola.