15.5 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateTenis: Ferrer şi Federer în finala Turneului Campionilor

Tenis: Ferrer şi Federer în finala Turneului Campionilor

Spaniolul David Ferrer, ocupantul locului şase ATP, continuă să facă senzaţie la ultimul turneu al anului, după ce a trecut de Andy Roddick în două seturi, 6-1, 6-3 şi s-a calificat în finala Turneului Campionilor. Ferrer rămâne neînvins la acest turneu.

În finală va juca împotriva numărului unu mondial, Roger Federer,care l-a învins în semifinale pe Rafael Nadal în două seturi, 6-4, 6-1. Liderul mondial a avut nevoie de doar 59 de minute de joc pentru a trece de spaniol. Scorul întâlnirilor directe dintre primii doi tenismeni ai momentului este de 8-6 în favoarea ibericului.

Tenismenul elveţian a câştigat de trei ori până în prezent Turneul Campionilor, ultima dată în ediţia trecută, când l-a învins în finală pe argentinianul David Nalbandian.

Cei doi finalişti ai Turneului Campionilor vor împărţi un premiu record, în valoare de 4.5 milioane de dolari.